fotografia malarska jak zrobić
|

FOTOGRAFIA MALARSKA To proste – nawet początkujący mogą to zrobić

Fotografia malarska to sposób tworzenia oraz postprodukcji zdjęć, który ma na celu naśladowanie w fotografii stylu malarstwa. Polega ona na zastosowaniu różnych technik i filtrów, które nadają zdjęciom cechy charakterystyczne dla malarstwa, takie jak faktura, kolorystyka i klimat. Fotografie malarskie przywodzą na myśl estetykę obrazów Rembrandta czy mistrzów holenderskich XVII-XVIII wieku. Jest magicznie, baśniowo i nieco nierealnie, a przy tym niezwykle wytwornie.

Co znajdziesz w artykule?

🟨 Fotografia malarska to technika robienia zdjęć, która nadaje im efekt przypominający obraz namalowany farbami.

🟨 Jest to świetny sposób na tworzenie oryginalnych i artystycznych zdjęć, szczególnie portretów, krajobrazów i martwej natury.

🟨 Ważne jest odpowiednie oświetlenie, które nadaje zdjęciom malarski charakter, a także dodawanie tekstur podczas postprodukcji zdjęć.

Co to jest malarska fotografia

Malarskie fotografie to zdjęcia, które są podobne w klimacie i nastroju do obrazów malarskich. Charakteryzują się delikatną, niemalże romantyczną estetyką, miękkimi przygaszonymi kolorami oraz zabiegami w postprodukcji, które nadają zdjęciom charakterystyczny malarski wygląd.

fot. Ewa Ćwikła / Facebook

Malarska fotografia zwykle polega na oddaniu na zdjęciu wrażenia, jakie powstaje podczas użycia różnych narzędzi malarskich, a także odwzorowanie efektów, takich jak akwarela, olej, pastele, akryl. Dzięki zastosowaniu tych efektów zdjęcia zyskują nowe wymiary, które mogą być wykorzystane w wielu dziedzinach fotografii, na przykład w fotografii krajobrazowej, fotografii portretowej, czy zdjęciach martwej natury.

Malarskie zdjęcia to wdzięczny sposób na wyrażenie siebie jako artysty i przedstawienie swojego punktu widzenia na dany temat w niebanalny sposób. Wielu fotografów korzysta z tej techniki, aby pokazać swoją kreatywność i wyjątkowość. Malarskie fotografie charakteryzują się wyjątkową ekspresją, jak również subtelnością i romantyzmem, przez co wskazują na wrażliwość artysty.

Zazwyczaj artystyczne malarskie zdjęcia są ściśle związane z emocjami i wywołują silne wrażenia u widza. Malarskie fotografie są niezwykle piękne i estetycznie wykonane, co wywołuje zaskoczenie i zachwyt nad ujęciem. Odniesienia do przeszłości i kultury wywołują poczucie nostalgii lub melancholii. Pozostawiając pole do wyobraźni i tajemniczości, wywołują ciekawość i chęć odkrywania kolejnych elementów zdjęcia.

Fotografia malarska: jak zrobić takie zdjęcie

Oto kilka wskazówek, jak osiągnąć na zdjęciu efekt przypominający malarski obraz:

 1. wybierz odpowiednie oświetlenie: aby uzyskać malarski efekt, potrzebne jest miękkie, rozproszone światło. Można to osiągnąć poprzez użycie oświetlenia z parasolką, softboksem lub dyfuzorem.
 2. ustaw kadr i perspektywę: ważne jest, aby podczas tworzenia zdjęcia zwrócić uwagę na plan i perspektywę. Postaraj się wybrać kąt widzenia, który będzie tworzył iluzję trójwymiarowości i głębi.
 3. użyj odpowiedniego obiektywu: obiektywy z dużą wartością przysłony (np. f/1.8 lub f/2.8) pozwalają uzyskać małą głębię ostrości i delikatne rozmyć tło. To doda fotografii charakterystycznego malarskiego stylu.
 4. stwórz stosowny nastrój: to, co wyróżnia malarskie obrazy, to ich nastrój. Stwórz atmosferę, która będzie odpowiadała malarskiemu stylowi.
 5. edytuj zdjęcie: po wykonaniu zdjęcia podkreśl jego malarski charakter, używając programów do edycji zdjęć. Dodaj delikatne filtry, zmień kontrast i nasycenie barw, aby uzyskać jeszcze bardziej malarski efekt.

Pamiętaj, że malarska fotografia to subiektywny styl, więc eksperymentuj i szukaj własnego stylu!

Jak ustawić światło w malarskiej fotografii

Malarska technika fotograficzna polega na wykorzystaniu różnych narzędzi i technik fotograficznych, aby uzyskać efekt przypominający obraz malowany farbami. Przede wszystkim jednak opiera się na odpowiednim świetle. Dobrze dobrany rodzaj światła, jego intensywność oraz kąt padania mogą pomóc uzyskać bardziej naturalne i ciepłe kolory oraz malarski nastrój.

Jedną z podstawowych zasad w tworzeniu malarskich zdjęć jest użycie miękkiego światła. Pozwala ono na uzyskanie bardzo subtelnych przejść tonalnych i delikatnych cieni, przypominających malarską technikę pasteli lub akwareli. Można to osiągnąć poprzez wybór odpowiedniego źródła światła, jak np. światło słoneczne o wschodzie lub zachodzie słońca przefiltrowane przez okno z zasłonami lub użycie oświetlenia sztucznego zmiękczonego przy pomocy parasolek, softboksów lub dyfuzorów. Światło powinno być kierunkowe, padać na modela pod kątem i tworzyć na zdjęciu estetyczną grę światła i cienia.

fot. Format K Małgorzata Sulewska / Facebook

Unikaj ostrych kontrastów. W malarskiej technice fotograficznej, ważne jest unikanie zbyt dużych kontrastów świetlnych, ponieważ mogą one zdominować obraz i zniszczyć efekt malarski. Warto więc kontrolować światło i cienie, aby uzyskać równomierne oświetlenie całego obrazu.

Efekt malarski w fotografii – dodatkowe wskazówki

Nastrój malarski zbudujesz dodatkowo za pomocą spójnych stylistycznie ubrań i rekwizytów przypominających te z epoki (kwiaty, owoce, naczynia, stare lampy, kapelusze itp.), odpowiednich póz, tła w jednolitym, stonowanym kolorze, które stwarza głębię i pozwala skupić uwagę na modelu.

W malarskiej technice fotograficznej ważne jest również użycie odpowiednich filtrów, które pozwalają na zmianę tonów i kolorów zdjęcia, tak aby przypominały malarską technikę farb. Możesz ich użyć na etapie tworzenia zdjęcia lub później w procesie postprodukcji.

fot. Ewa Ćwikła / Facebook

Postprodukcja, czyli edycja zdjęć w programie graficznym jest bardzo ważnym etapem tworzenia zdjęć w malarskim stylu. Dzięki odpowiednim zabiegom, można poprawić kolory, kontrasty i ostrość zdjęcia, aby uzyskać pożądany efekt malarski.

Jedną z popularnych metod tworzenia malarskich fotografii jest nakładanie na zdjęcia różnego typu tekstur na etapie postprodukcji. Jeśli chcesz nadać zdjęciom artystyczny wygląd, wystarczy nałożyć na zdjęcie teksturę o wybranej fakturze w programie graficznym. To może całkowicie odmienić nastrój zdjęcia i nadać mu pożądany malarski charakter.

Bądź jak Rembrandt!

Praktyczny poradnik o tworzeniu malarskich zdjęć przy użyciu tekstur w programie Photoshop.

Zalety nakładania tekstur na zdjęcia

Nakładanie tekstur na zdjęcia to popularna technika edycji zdjęć w stylu malarskim, która ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:

 1. dodaje charakteru: tekstury mogą dodać zdjęciom charakteru i głębi, co sprawia, że stają się one bardziej interesujące i atrakcyjne dla oka
 2. poprawia kompozycję: dodanie tekstury do zdjęcia może pomóc w uzupełnieniu i poprawie kompozycji, szczególnie gdy istnieje niedobór elementów w tle lub scenie
 3. uwydatnia detale: tekstury mogą pomóc w uwydatnieniu detali na zdjęciu
 4. nadaje nastrój: dodanie odpowiedniej tekstury może pomóc w nadaniu zdjęciu określonego nastroju, np. surowości, romantyzmu, nostalgii czy dramaturgii
 5. poprawia estetykę zdjęcia: tekstury mogą pomóc w poprawie estetyki zdjęcia, szczególnie, gdy na zdjęciu brakuje światła lub kolorów
 6. personalizuje: dodanie własnej tekstury do zdjęcia może pomóc w pokazaniu własnego stylu i wyrażeniu artystycznej wizji

Podsumowując, nakładanie tekstur na zdjęcia to doskonały sposób na poprawę estetyki i atrakcyjności zdjęcia, uwydatnienie detali, nadanie nastroju oraz wyrażenie swojego fotograficznego stylu.

Może Ci się spodobać:

🟡 Klimatyczne zdjęcia low key

🟡 Tryby pomiaru światła, czyli jak aparat widzi światło

🟡 Jaki obiektyw wybrać cz. II

🟡 Jak tworzyć i nakładać tekstury na zdjęcia

🟡 Gotowe tekstury na zdjęcia

🟡 Praktyczny poradnik o tworzeniu malarskich zdjęć za pomocą tekstur

🟡 Przepis na dobre zdjęcie w 5 krokach

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *