blog o fotografii

Od czego rozpocząć naukę fotografii

Zacznijmy od zastanowienia się, co tak naprawdę w fotografii jest najważniejsze. Co jest sensem fotografii. Podstawą. Kwintesencją. Tortem, na którym możemy umieścić przysłowiową wisienkę.

Pewnie wielu z Was bez zastanowienia wskaże na światło. Przecież bez światła fotografia nie istnieje. Cóż, nawet sama nazwa fotografii pochodzi od tego słowa, więc na pewno światło jest najważniejsze. Inni postawią na emocje. Zadaniem fotografii jest pokazywać i wywoływać emocje, dlatego to one są najważniejsze. Fotografia, która nie wywołuje emocji, nie porywa, nie zatrzymuje na dłużej, nie pozostaje w pamięci. Dla jeszcze innych najważniejsza będzie technika. Kadr musi być perfekcyjnie skomponowany, wykonany ze świadomie i właściwie dobranymi parametrami, a na koniec jeszcze potraktowany idealną i precyzyjną obróbką. Zgadzam się, te elementy są w fotografii bardzo ważne. Ale nie są najważniejsze.

Sztuka komunikacji

Otóż fotografia jest sztuką, sztuką komunikacji pomiędzy autorem kadru a widzem. Tym widzem może być ktoś zupełnie postronny, ależ możesz być nim także Ty za kilka, kilkanaście lat. A podstawą dobrej komunikacji jest precyzyjne przekazanie treści. Tak precyzyjne, aby odbiorca dokładnie wiedział, co autor chciał mu przekazać.

Dlatego najważniejszą rzeczą w fotografii jest jej treść. Brzmi banalnie? Że niby każda fotografia ma jakąś treść? Pewnie tak, ale w dobrej fotografii chodzi o specyficzne ukazanie treści. O pokazanie jej w sposób klarowny, jasny, a do tego w sposób wywołujący u widza te emocje, które autor chciał wywołać. Dlatego dla nas treścią będzie temat główny kadru i związana z tym tematem historia.


Fotografia

to sztuka komunikacji,

dlatego najważniejsza w zdjęciu

jest jego treść.


Zwykle widz nie jest obecny w momencie wykonywania kadru, nie wie, w jakich okolicznościach powstał, co się wtedy działo. Widzi tylko to, co autor w swoim kadrze zawarł. Jest to mały fragment, wycinek rzeczywistości, którą oglądał autor, stąd tak ważne jest, aby w tym wycinku zawrzeć temat i całą kompletną historię. I nic ponadto.

Stąd przed wykonaniem zdjęcia powinieneś zawsze odpowiedzieć sobie na pytanie: co chcę za pomocą tego kadru przekazać? Jeżeli od zadania sobie tego pytania i odpowiedzi na nie będziesz zawsze zaczynać proces fotografowania, znacznie szybciej zaczniesz tworzyć dobre kadry i zdobędziesz uznanie dla swojej fotografii.

Garść nieoczywistych oczywistości

Spójrzcie na poniższy kadr i spróbujcie określić jego treść.

darmowy kurs fotografii online

Treścią kadru jest kobieta  (temat główny), siedząca w promieniach porannego słońca (historia). Autora pewnie urzekł ten sielski obrazek, światło jest tu rzeczywiście bardzo klimatyczne. Ale czy autor przemyślał dokładnie, co chce przekazać widzowi? Przyglądając się dokładniej widzę, że kobieta jest w szlafroku. Gdy mój wzrok błądzi po dalszych elementach kadru, dostrzegam tabliczki z numerami miejsc. Kobieta znajduje się więc zapewne w jakiejś przestrzeni publicznej, być może jest to jakiś amfiteatr. Tylko co robi kobieta w szlafroku w amfiteatrze? Coś też jakby trzymała w dłoniach – ale nie widzimy zupełnie, co to jest, ani dlaczego kobieta wykonuje taki gest. Bohaterka jest zapatrzona w dal – ale na co patrzy? Tego także nie wiemy. Nie bardzo też mamy jak się domyślać, bo na co może patrzeć o poranku kobieta w szlafroku, siedząca w pustym amfiteatrze? Może więc tematem tego kadru jest jednak światło? Pierwsze promienie słońca i cień kobiety? Być może, ale to siedząca postać w tym kadrze przykuwa najbardziej uwagę. Jak widzicie, kadr ten jest niespójny, niekompletny. Brakuje wyraźnego określenia tematu, brakuje kontekstu całej sytuacji, brakuje treści. Jakże inaczej odbierana byłaby ta scenka, gdyby kobieta była ubrana stosownie do miejsca, w którym się znajduje i wykonywała czynność powiązaną z okolicznościami.

Dla odmiany teraz inny kadr, dla niego także spróbujcie określić treść:

W tym przypadku jestem w stanie określić temat fotografii bardzo precyzyjnie: jest to mężczyzna wracający z pracy. Skąd ta pewność, przecież widać tylko fragment człowieka, do tego tyłem, a tło jest rozmazane? Otóż w tym kadrze nic nie jest przypadkowe. Mężczyzna jest w garniturze, ma na ramieniu przewieszona torbę. Stoi i czeka przed przejściem dla pieszych na zielone światło. Widać ulicę, widać przejście dla pieszych, widać ludzi czekających po drugiej stronie ulicy. Widać zapalone światła neonów sugerujące zbliżający się wieczór. Temat osadzony w kontekście dużego miasta, w godzinach szczytu. Nie ma tu zdanego elementu sugerującego inną historię i inny temat. Czujecie różnicę?

Kilka dobrych przykładów

Poniżej jeszcze kilka przykładów kadrów o spójnej treści.

blog o fotografii darmowy kurs fotografii

Piękny krajobraz o zachodzie słońca. Wiosna, przyroda budzi się do życia. Nie ma żadnego elementu zakłócającego odbiór treści.

nauka fotografii on line za darmo

Bez wątpienia jesteśmy w stanie określić treść tego kadru – to „tacierzyństwo”. Maluch śpiący w ramionach swojego taty, wtulony w niego ufnie i tata, pewnie zmęczony nowymi obowiązkami, ale szczęśliwy. Przepiękna chwila, warta uwiecznienia.

darmowy kurs fotografii

Spójna opowieść o alpejskiej łące, w której głównym tematem jest krowa 🙂

jak się uczyć fotografii za darmo

Treścią kolejnego kadru są uczucia pomiędzy chłopakiem i dziewczyną. Treść pokazana poprzez gest, symbolikę, ale jakże czytelna.

Moi Drodzy, przejrzyjcie swoje domowe albumy lub dyski komputerów pod kątem treści Waszych fotografii. Postarajcie się określić dla każdej fotografii, co jest jej tematem oraz czy kadr opowiada kompletną i czytelną historię. A tematem fotografii może być wszystko, co nas otacza. Tematem może być wskazane powyżej światło. Emocje także mogą być tematem. Ale zarówno światło, jak i emocje, mogą być też elementem podkreślającym główny temat. Najważniejsze jest to, co chcecie pokazać na fotografii. Od tego zależy, jakie elementy zawrzecie w kadrze. Aby fotografia była spójna w odbiorze, aby odbiorca wiedział, co autor chce przekazać, temat musi być bardzo jednoznacznie określony, a wszelkie pozostałe elementy kadru muszą temat dopowiadać i nie mogą mu przeczyć.

W kolejnym wpisie opowiem Wam o drugim ważnym pytaniu, które należy zadać zaraz po pytaniu o treść fotografii.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

jak obsłużyć aparat bezpłatny audiobook