blog o fotografii
|

Czy popełniasz ten podstawowy błąd w fotografii?

Co tak naprawdę w fotografii jest najważniejsze? Co jest sensem fotografii? Podstawą? Kwintesencją? Tortem, na którym możesz umieścić przysłowiową wisienkę? Bez znajomości odpowiedzi na to pytanie Twoje zdjęcia nigdy nie będą dobre. Przeczytaj i naucz się wybierać właściwie tematy do fotografowania.

Pewnie wielu fotografujących bez zastanowienia wskaże na światło. Przecież bez światła fotografia nie istnieje. Cóż, nawet sama nazwa fotografii pochodzi od tego słowa, więc na pewno światło jest najważniejsze. Inni postawią na emocje. Zadaniem fotografii jest pokazywać i wywoływać emocje, dlatego to one są najważniejsze. Fotografia, która nie wywołuje emocji, nie porywa, nie zatrzymuje na dłużej, nie pozostaje w pamięci. Dla jeszcze innych najważniejsza będzie technika. Kadr musi być perfekcyjnie skomponowany, wykonany ze świadomie i właściwie dobranymi parametrami, a na koniec jeszcze potraktowany idealną i precyzyjną obróbką. Zgadzam się, te elementy są w fotografii bardzo ważne. Ale nie są najważniejsze.

Fotografia jako język komunikacji

Otóż fotografia jest sztuką, sztuką komunikacji pomiędzy autorem kadru a widzem. Tym widzem może być ktoś zupełnie postronny, ależ możesz być nim także Ty za kilka, kilkanaście lat. A podstawą dobrej komunikacji jest precyzyjne przekazanie treści. Tak precyzyjne, aby odbiorca dokładnie wiedział, co autor chciał przekazać.

🟡 Przepis na dobre zdjęcie w 5 krokach

Dlatego najważniejszą rzeczą w fotografii jest jej treść. Brzmi banalnie? Że niby każda fotografia ma jakąś treść? Pewnie tak, ale w dobrej fotografii chodzi o specyficzne ukazanie treści. O pokazanie jej w sposób klarowny, jasny, a do tego w sposób wywołujący u widza te emocje, które autor chciał wywołać. Dlatego dla mnie treścią fotografii jest jej temat i związana z tym tematem historia.


Fotografia

to sztuka komunikacji,

dlatego najważniejsza w zdjęciu

jest jego treść.


Zwykle widz nie jest obecny w momencie wykonywania zdjęcia, nie wie, w jakich okolicznościach powstał, co się wtedy działo. Widzi tylko to, co fotograf w swoim kadrze zawarł. Jest to mały fragment, wycinek rzeczywistości, którą oglądał autor zdjęcia. Stąd tak ważne jest, aby w tym wycinku zawrzeć temat i całą kompletną historię. I nic ponadto.

Dlatego przed wykonaniem zdjęcia powinieneś zawsze zadawać sobie pytania: co ma być tematem fotografii? co chcę za pomocą tego kadru przekazać? jaką historię chcę opowiedzieć? Jeżeli na podstawie odpowiedzi będziesz dobierać tematy do fotografowania, Twoje zdjęcia szybko staną się naprawdę dobrą fotografią.

Niespójna treść fotografii

Spójrz na poniższy kadr i spróbuj określić jego treść.

darmowy kurs fotografii online

Treścią kadru jest kobieta (temat fotografii), siedząca w promieniach porannego słońca (opowiadana historia). Autora pewnie urzekł ten sielski obrazek, światło jest tu rzeczywiście bardzo klimatyczne. Ale czy autor przemyślał dokładnie, co chce przekazać widzowi? Przyglądając się dokładniej widzę, że kobieta jest w szlafroku. Gdy mój wzrok błądzi po dalszych elementach kadru, dostrzegam tabliczki z numerami miejsc. Kobieta znajduje się więc zapewne w jakiejś przestrzeni publicznej, moje pierwsze skojarzenie to amfiteatr. Tylko co robi kobieta w szlafroku w amfiteatrze? Poszukując odpowiedzi na to pytanie przyglądam się kobiecie bliżej. Zauważam, że chyba coś trzyma w dłoniach. Jednak nie widzę zupełnie, co to jest. Nie wiem również, czy istnieje jakiś inny powód, dlaczego kobieta wykonuje taki gest.

🟡 Światło w fotografii cz. I

Bohaterka jest zapatrzona w dal – ale na co patrzy? Tego także nie wiem, nie widzę. Nie bardzo też mam jak się domyślać, bo na co może patrzeć o poranku kobieta w szlafroku, siedząca w pustym amfiteatrze? Może więc tematem tego kadru jest jednak światło? Pierwsze promienie słońca i cień kobiety? Być może, ale to siedząca postać w tym kadrze przykuwa najbardziej uwagę.

Jak widzisz, kadr ten jest niespójny, niekompletny. Brakuje wyraźnego określenia tematu fotografii, brakuje kontekstu całej sytuacji, brakuje treści. Jakże inaczej odbierana byłaby ta scenka, gdyby kobieta była ubrana stosownie do miejsca, w którym się znajduje i wykonywała czynność powiązaną z okolicznościami. Lub gdyby miejsce akcji było jednoznacznie określone. Może to nie jest bowiem amfiteatr, ale basen na świeżym powietrzu?

Pomysły na tematy do fotografowania

Dla odmiany teraz inny kadr, dla niego także spróbuj określić treść:

tematy do fotografowania praca w korporacji

W tym przypadku jestem w stanie określić temat fotografii bardzo precyzyjnie: jest to mężczyzna prawdopodobnie wracający z pracy. Skąd ta pewność, przecież widać tylko fragment człowieka, do tego tyłem, a tło jest rozmazane? Otóż w tym kadrze nic nie jest przypadkowe. Mężczyzna jest w garniturze, ma na ramieniu przewieszona torbę. Stoi i czeka przed przejściem dla pieszych na zielone światło. Widać ulicę, widać przejście dla pieszych, widać ludzi czekających po drugiej stronie ulicy. Widać zapalone światła neonów sugerujące zbliżający się wieczór. Temat osadzony w kontekście dużego miasta, w godzinach szczytu. Nie ma tu zdanego elementu sugerującego inną historię i inny temat. Czujesz różnicę?

🟡 Jak wykorzystać potęgę koloru

Poniżej jeszcze kilka przykładów tematów do fotografowania o spójnej treści.

blog o fotografii darmowy kurs fotografii

Piękny krajobraz o zachodzie słońca. Wiosna, przyroda budzi się do życia. Nie ma żadnego elementu zakłócającego odbiór treści.

🟡 Agnieszka Mocarska „Kontrastowe światło”

tematy do fotografowania macierzyństwo tacierzyństwo

Bez wątpienia jesteśmy w stanie określić treść tego kadru – to „tacierzyństwo”. Maluch śpiący w ramionach swojego taty, wtulony w niego ufnie i tata, pewnie zmęczony nowymi obowiązkami, ale szczęśliwy. Przepiękna chwila, warta uwiecznienia.

🟡 Fotografując codzienność. Lifestyle.

tematy do fotografowania wakacje

Spójna opowieść o alpejskiej łące, w której głównym tematem jest krowa 🙂 Nie wszycy fotografowie muszą wybierać ambitne tematy do fotografowania.

tematy do fotografowania miłość

Treścią kolejnego kadru są uczucia pomiędzy chłopakiem i dziewczyną. Temat pokazany został poprzez gest, symbolikę, ale jakże czytelnie.


Bogatszy o nową wiedzę, przejrzyj swoje domowe albumy lub dyski komputerów pod kątem treści fotografii. Postaraj się określić dla każdego zdjęcia, co jest tematem fotografii oraz czy kadr opowiada kompletną i czytelną historię.

Tematy do fotografowania wokół Ciebie. Może to być wszystko, co Cię otacza. Może to być światło. Emocje także mogą być tematem. Ale zarówno światło, jak i emocje, mogą być też elementem podkreślającym główny temat. Najważniejsze jest to, co chcesz pokazać na fotografii. Od tego zależy, jakie elementy powinny się znaleźć w kadrze. Aby fotografia była spójna w odbiorze, aby odbiorca wiedział, co autor chce przekazać, temat fotografii musi być bardzo jednoznacznie określony. Natomiast wszelkie pozostałe elementy kadru muszą ten temat dopowiadać, wyjaśniać i nie mogą mu przeczyć.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *