jak zrobić zdjęcie flat flay
||

Klimatyczne zdjęcia low key

Co to są zdjęcia low key? W poprzednim artykule pisałam o stylu high key w fotografii. Przeciwieństwem jasnych, pastelowych zdjęć high key są właśnie zdjęcia w stylu low key.

Low key, czyli z angielskiego niski klucz, to styl fotografowania z przewagą ciemnych tonów. Styl low key tworzy się, fotografując ciemne motywy na ciemnym tle. To zupełne przeciwieństwo stylu high key i całkowicie odmienny wyraz fotografii.

początkujący fotograf
jakie zdjęcia przywieźć z podróży
zdjęcia low key z podóży

Jakie motywy nadają się do zdjęć w stylu low key

Fotografie w stylu low key są w mroczne, dramatyczne i tajemnicze. Służą zazwyczaj do tworzenia emocjonalnych portretów, fotografii aktów, czy fotografii produktowej, szczególnie błyszczących ekskluzywnych przedmiotów. Ciemny kolor bowiem kojarzy się z ekskluzywnością. Często także styl low key wykorzystywany jest w fotografii ulicznej, w której główną rolę odgrywa światło. Absolutnie natomiast nie jest to styl ponury i depresyjny, choć czasem może być nieco posępny.

Klimatyczne czarno-białe fotografie

Naucz się manipulować światłem i kontrastem, aby uzyskać niesamowite efekty w swoich zdjęciach

Motywy nadające się do zdjęć low key:

 • eksluzywny produkt
 • osoba o ciemnych włosach i ciemnej karnacji
 • groźne niebo w czasie burzy
 • posępny krajobraz
 • gęsty las
 • starsza osoba o nieco mrocznym wyglądzie
 • zwierzę o ciemnym futrze
 • miejska architektura
nauka fotografii od podstaw
co to jest perspektywa żyrafy

Dla osiągnięcia efektu low key na zdjęciach szukaj przedmiotów o ciemnych, nasyconych kolorach. Unikaj natomiast tych o jasnych, pastelowych kolorach. Wykorzystuj także jak najciemniejsze tło, lecz nie zupełnie czarne.

fotografia dla początkujących

Nie należy także mylić zdjęć w stylu low key ze zdjęciami nocnymi. To znaczy zdjęcia w nocy są zdjęciami w stylu low key, ale nie zawsze zdjęcia low key są zdjęciami nocnymi. Chyba troszkę zakręciłam, ale wiesz, o co chodzi.

Z atmosferą tajemniczości zdjęć w stylu low key powinna korespondować również odpowiednia kompozycja. Ona także powinna podkreślać niedomówienia, pozwalać więcej się domyślać, niż pokazywać. Doskonale sprawdzi się na przykład kompozycja otwarta, która wychodzi daleko poza kadr.

pomysł na niebanalne zdjęcia
co to jest styl low key
nauka fotografii od podstaw

Jak oświetlać zdjęcia low key

Podobnie jak w przypadku zdjęć high key, przy stylu low key oświetlenie również odgrywa niebagatelną rolę. Można by rzec, że to właśnie oświetlenie tworzy ten styl. To idealne, powinno być kontrastowe i padać z jednego określonego kierunku. Najlepiej z boku, aby podkreślać fakturę.

Próbując stworzyć fotografię w stylu low key poszukaj więc ciemnego pomieszczenia z jednym małym źródłem światła. Na przykład dużego pokoju z jednym małym oknem. Lub ciemnego pokoju oświetlonego jedynie małą lampką osłoniętą kloszem. Ciemny pokój z lekko uchylonymi drzwiami, przez które wkrada się do niego snop światła z innego pomieszczenia, również nada się idealnie.

jak zrobić portret low key
fotografia dla początkujących
zdjęcia low key zwierząt

Ustawienia aparatu do low key

Aby uzyskać efekt low key, należy fotografować scenę ciemniej, niż to wynikałoby z prawidłowego ustawienia ekspozycji. Czyli trzeba zdjęcie niedoświetlić, by nie wyszło zbyt szare.

Styl low key wybacza coś, co w przypadku fotografii nazwijmy ją standardową, nie jest zjawiskiem pożądanym. Chodzi oczywiście o utratę szczegółów zdjęcia w jego najciemniejszych obszarach, czyli o przepalenia w czerniach. Nie musisz się martwić, gdy nie widać szczegółów niknącego w ciemnościach tła. Ten styl tak ma.

Zgoda na pozbawienie szczegółów nie dotyczy oczywiście tematu fotografii. Gdy o to chodzi, to niezależnie, co jest tym głównym motywem, fotografuj go z niezwykłą starannością. Dbaj o każdy szczegół, na przykład oczu bądź kosmyków włosów w portrecie. Zaniedbań w tym obszarze nie będziesz mógł tłumaczyć stylem.

codzienność low key
klimatyczne zdjęcie z podróży
jak fotografować zwierzęta
jak fotografować codzienność

Obróbka

Obróbka zdjęcia low key polega na:

 • przyciemnieniu ekspozycji
 • rozjaśnieniu świateł w obrębie tematu kadru
 • odzyskaniu szczegółów w cieniach w obrębie tematu kadru
 • delikatnym dodaniu kontrastu i nasycenia
 • dodaniu winiety (ale koniecznie z umiarem!)
pomysł na proste zdjęcie
zdjęcie low key
fotografia zwierząt

Podsumowanie

Podsumowując, zdjęcia low key to:

 • ciemne kolory
 • kontrastowe oświetlenie
 • ciemne, ale nie czarne tło
 • klimatyczny bądź tajemniczy temat
 • niedoświetlenie
 • obróbka akcentująca ciemne tony
jak fotografować wnętrza
jak robić klimatyczne zdjęcia low key
jak zrobić klimatyczne zdjęcie

W kolejnych Porady dla początkujących powrócę do zasad kompozycji kadrów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 komentarzy

 1. ten blog wygląda bardzo interesująco. Bardzo dziękuję za udostępnienie tych informacji. Z przyjemnością podzielę się tymi informacjami z moimi kolegami

 2. Jako fotografka ślubna, która lubi technikę low-key, uważam, że ten styl fotografii jest niezwykle interesujący i daje niesamowite możliwości artystyczne. Zdjęcia low key mają niepowtarzalny nastrój, który doskonale nadaje się do niektórych okazji, zwłaszcza w przypadku zdjęć aktów, czy portretów. Świetne wprowadzenie do tematu i klimatyczne przykłady! Dzięki 🙂 Gorąco polecam ten styl fotografii wszystkim, którzy chcą wykreować niepowtarzalny nastrój w swoich zdjęciach.