Klimatyczne zdjęcia low key
Co to są zdjęcia low key? W poprzednim artykule pisałam o stylu high key w fotografii. Przeciwieństwem jasnych, pastelowych zdjęć high key są właśnie zdjęcia w stylu low key.
Low key, czyli z angielskiego niski klucz, to styl fotografowania z przewagą ciemnych tonów. Styl low key tworzy się, fotografując ciemne motywy na ciemnym tle. To zupełne przeciwieństwo stylu high key i całkowicie odmienny wyraz fotografii.



Jakie motywy nadają się do zdjęć w stylu low key
Fotografie w stylu low key są w mroczne, dramatyczne i tajemnicze. Służą zazwyczaj do tworzenia emocjonalnych portretów, fotografii aktów, czy fotografii produktowej, szczególnie błyszczących ekskluzywnych przedmiotów. Ciemny kolor bowiem kojarzy się z ekskluzywnością. Często także styl low key wykorzystywany jest w fotografii ulicznej, w której główną rolę odgrywa światło. Absolutnie natomiast nie jest to styl ponury i depresyjny, choć czasem może być nieco posępny.
Motywy nadające się do zdjęć low key:
- eksluzywny produkt
- osoba o ciemnych włosach i ciemnej karnacji
- groźne niebo w czasie burzy
- posępny krajobraz
- gęsty las
- starsza osoba o nieco mrocznym wyglądzie
- zwierzę o ciemnym futrze
- miejska architektura


Dla osiągnięcia efektu low key na zdjęciach szukaj przedmiotów o ciemnych, nasyconych kolorach. Unikaj natomiast tych o jasnych, pastelowych kolorach. Wykorzystuj także jak najciemniejsze tło, lecz nie zupełnie czarne.

Nie należy także mylić zdjęć w stylu low key ze zdjęciami nocnymi. To znaczy zdjęcia w nocy są zdjęciami w stylu low key, ale nie zawsze zdjęcia low key są zdjęciami nocnymi. Chyba troszkę zakręciłam, ale wiesz, o co chodzi.
Z atmosferą tajemniczości zdjęć w stylu low key powinna korespondować również odpowiednia kompozycja. Ona także powinna podkreślać niedomówienia, pozwalać więcej się domyślać, niż pokazywać. Doskonale sprawdzi się kompozycja otwarta, o której wkrótce napiszę odrębny artykuł.



Jak oświetlać zdjęcia low key
Podobnie jak w przypadku zdjęć high key, przy stylu low key oświetlenie również odgrywa niebagatelną rolę. Można by rzec, że to właśnie oświetlenie tworzy ten styl. To idealne, powinno być kontrastowe i padać z jednego określonego kierunku. Najlepiej z boku, aby podkreślać fakturę.
Próbując stworzyć fotografię w stylu low key poszukaj więc ciemnego pomieszczenia z jednym małym źródłem światła. Na przykład dużego pokoju z jednym małym oknem. Lub ciemnego pokoju oświetlonego jedynie małą lampką osłoniętą kloszem. Ciemny pokój z lekko uchylonymi drzwiami, przez które wkrada się do niego snop światła z innego pomieszczenia, również nada się idealnie.



Ustawienia aparatu do low key
Aby uzyskać efekt low key, należy fotografować scenę ciemniej, niż to wynikałoby z prawidłowego ustawienia ekspozycji. Czyli trzeba zdjęcie niedoświetlić, by nie wyszło zbyt szare.
Styl low key wybacza coś, co w przypadku fotografii nazwijmy ją standardową, nie jest zjawiskiem pożądanym. Chodzi oczywiście o utratę szczegółów zdjęcia w jego najciemniejszych obszarach, czyli o przepalenia w czerniach. Nie musisz się martwić, gdy nie widać szczegółów niknącego w ciemnościach tła. Ten styl tak ma.
Zgoda na pozbawienie szczegółów nie dotyczy oczywiście tematu fotografii. Gdy o to chodzi, to niezależnie, co jest tym głównym motywem, fotografuj go z niezwykłą starannością. Dbaj o każdy szczegół, na przykład oczu bądź kosmyków włosów w portrecie. Zaniedbań w tym obszarze nie będziesz mógł tłumaczyć stylem.




Obróbka
Obróbka zdjęcia low key polega na:
- przyciemnieniu ekspozycji
- rozjaśnieniu świateł w obrębie tematu kadru
- odzyskaniu szczegółów w cieniach w obrębie tematu kadru
- delikatnym dodaniu kontrastu i nasycenia
- dodaniu winiety (ale koniecznie z umiarem!)



Podsumowanie
Podsumowując, zdjęcia low key to:
- ciemne kolory
- kontrastowe oświetlenie
- ciemne, ale nie czarne tło
- klimatyczny bądź tajemniczy temat
- niedoświetlenie
- obróbka akcentująca ciemne tony



W kolejnych Porady dla początkujących powrócę do zasad kompozycji kadrów.
Fajny efekt dają nakładki na lapę – ja mam dish od roundflash I naprawdę super się sprawdza
Ciekawie i zrozumiale wytłumaczone.
Dziękuję, fajnie, że ta wiedza się przydaje 🙂
ten blog wygląda bardzo interesująco. Bardzo dziękuję za udostępnienie tych informacji. Z przyjemnością podzielę się tymi informacjami z moimi kolegami
Jako fotografka ślubna, która lubi technikę low-key, uważam, że ten styl fotografii jest niezwykle interesujący i daje niesamowite możliwości artystyczne. Zdjęcia low key mają niepowtarzalny nastrój, który doskonale nadaje się do niektórych okazji, zwłaszcza w przypadku zdjęć aktów, czy portretów. Świetne wprowadzenie do tematu i klimatyczne przykłady! Dzięki 🙂 Gorąco polecam ten styl fotografii wszystkim, którzy chcą wykreować niepowtarzalny nastrój w swoich zdjęciach.
Ja wprost uwielbiam low-key, przede wszystkim właśnie za ten niepowtarzalny klimat!