dlaczego niektóre zdjęcia są popularne
|

Dlaczego niektóre zdjęcia są popularne

Czasami zastanawiam się, co tak naprawdę sprawia, że zdjęcie jest uważane za dobre? Co w fotografii ceni odbiorca? Na czym opiera swoją ocenę? I w końcu, dlaczego niektóre zdjęcia są popularne, a inne przechodzą niezauważone?

Chciałbyś pokazywać publicznie swoje zdjęcia, ale masz obawy, jak przyjmą je inni. Czy im się spodobają, czy nie skrytykują lub co gorsza, czy nie wyleje się na Ciebie fala niezrozumiałego hejtu. Każdy z nas przecież chciałby być doceniany i akceptowany. Każdy z nas przejmuje się opinią innych. Jeden w większym, inny w mniejszym stopniu.

Fotografia jest subiektywna

Fotografia jest subiektywna. Każda osoba fotografująca tę samą rzecz pokaże ją inaczej, we własny indywidualny sposób. Dzieje się tak dlatego, iż każdy człowiek patrzy na świat inaczej, zgodnie z własnym doświadczeniem, posiadanym wykształceniem i wiedzą oraz wewnętrzną wrażliwością. Zdjęcie nie powstaje w momencie naciśnięcia spustu migawki. Ono rodzi się dużo wcześniej. Dlatego ważne jest to, co dzieje się przed, czyli cały proces powstawania kadru, który dokonuje się w głowie każdego fotografa zupełnie indywidualnie.

Podobnie jest po tej drugiej stronie, po stronie odbiorcy fotografii. Każdy oglądający inaczej odbiera to samo zdjęcie, gdyż również czyta fotografię poprzez swoje własne doświadczenia, wykształcenie, wiedzę, czy wrażliwość. Na odbiór zdjęcia ma wpływ także kultura czy wychowanie.

Dlatego tak trudno jest obiektywnie oceniać fotografie, a każda ocena zawiera zawsze element subiektywizmu. Obiektywnie można co najwyżej zmierzyć fotograficzne rzemiosło. Artyzm fotografii jest całkowicie niemierzalny i każdy widz ocenia go własnymi zmysłami, według własnych upodobań.

Sposób, w jaki inni oceniają Twoje zdjęcia

Osoby, które oglądają Twoje zdjęcia, oceniają je w trzech krokach.

Pierwszy krok to szybki rzut oka na zdjęcie, podczas którego oglądający wyrabia sobie tak zwane pierwsze wrażenie. Podobnie jak w przypadku oceny atrakcyjności ludzi, trwa to bardzo szybko – czyli około dwóch sekund. Tylko dwie króciutkie sekundy decydują, czy zdjęcie spodoba się, czy nie. Czy oglądający oceni je jako warte zatrzymania się na dłużej, czy też będzie ono jednym z tych, które nie zrobią na nim wrażenia. Całkowicie pobieżna ocena, nie związana z żadną głębszą analizą. Ot, po prostu impuls.

Drugi krok to ocena fotograficznego warsztatu. Widz spogląda na temat kadru, czy został on ujęty oryginalnie, na kompozycję, jak fotograf wykorzystał poszczególne plany, jak dopasował kolory, czy ważne szczegóły zostały podkreślone, ocenia grę świateł i cieni, jasną bądź ciemną tonację zdjęcia, czy wszystkie elementy kadru zostały spójnie połączone w jedną całość, czy fotograf zarejestrował decydujący moment itp.

Dopiero podczas trzeciego kroku oglądający dokonuje głębszych przemyśleń i interpretacji zdjęcia. Nie tylko zagłębia się w opowiadaną historię i stara się odczytać jej przesłanie, ale także próbuje powiązać zastosowane zabiegi fotograficzne z odkrywanym przekazem. Poszukuje ukrytych symboli, metafor, nawiązań do innych dziedzin sztuki, na przykład malarstwa, filmu. W tym momencie oglądający zastanawia się, w jaki sposób fotografia do niego przemawia i dlaczego na niego oddziałuje.


Podsumowując, na ocenę fotografii składa się:

ogólne wrażenie -> analiza fotograficznego warsztatu -> głębsza interpretacja treści


Dlaczego niektóre zdjęcia są popularne

Niestety dla jednych, „stety” dla innych, większość oglądających poprzestaje na pierwszym wrażeniu i pobieżnej ocenie wizualnej strony fotografii. Na stwierdzeniu, że fotografia podoba się lub nie. Na ograniczeniu się do opinii, że jest dobra lub zła. Nad warsztatem fotografa pochylają się nieliczni, a do etapu głębszej interpretacji dociera zupełna garstka odbiorców.

My, ludzie, już tak mamy, że nie lubimy się wysilać. Natomiast lubimy to, co przyjemne dla oka. Stąd w kulturze masowej największą popularnością cieszą się „ładne” zdjęcia: jasne, ze starannie zestawionymi kolorami, podkreślone klimatycznym światłem, emanujące pozytywnymi emocjami, z prostym przekazem lub nawet bez. Innymi słowy, zdjęcia estetyczne. Takie zdjęcia, które dobrze nam się kojarzą, wprowadzają w pozytywny nastrój i nie wymagają angażowania umysłu.

Dziś nad fotografią się nie kontempluje, zdjęcia ogląda się szybko. Najczęściej w mediach społecznościowych, na małym ekranie telefonu, często w tak zwanym międzyczasie. To nie są sprzyjające warunki do dogłębnej analizy zdjęć. Jeżeli oglądający nie zrozumie zdjęcia od razu, nie będzie tracił czasu na jego analizę, tylko przejdzie do kolejnego. Stąd zdjęcia zdobywające dziś największą popularność są estetyczne oraz nieskomplikowane w odbiorze.

Fotografia łatwa, prosta i przyjemna

Fotografia nastawiona na popularność jest jednak kapryśna. Trzeba podążać za aktualną modą, aby wpasowywać się w masowe gusta odbiorców. A do tego tworzyć pod publikę niezależnie, co czujesz w swoim fotograficznym serduchu.

Dobra wiadomość jest taka, że estetycznej, prostej fotografii można łatwo i szybko się nauczyć. Wystarczy opanować podstawy techniczne oraz śledzić panujące trendy. Całą potrzebną do tego wiedzę znajdziesz w artykułach z serii Porady dla początkujących.

I na tym możesz poprzestać. Nie musisz robić ambitnych zdjęć, jeśli chcesz tworzyć estetyczne, proste obrazki. Na szczęście fotografia ma wiele odmian piękna.

Fotografia ponadczasowa

Ale możesz także zagłębić się w fotografię, w jej symbolikę, nauczyć się przekazywać widzowi ukryte znaczenia, prowokować go do intelektualnego wysiłku, zmuszać do refleksji. Zawsze będę Cię namawiała właśnie do takiej fotografii. Głębszej, ambitniejszej, wielopoziomowej. Tu właśnie zaczyna się cała zabawa.

Najlepsze zdjęcia, najbardziej zapadające w pamięć to takie, poprzez które udaje się pokazać coś, co każdy widzi, ale nie jest tego świadomy. Która nie jest tylko zatrzymanym w kadrze wycinkiem rzeczywistości, ale zawiera jakieś przesłanie.

Taka fotografia opiera się krótkotrwałym modom. Jest ponadczasowa. Dlatego zdjęcia uznanych mistrzów fotografii zachwycają do dziś, mimo upływu lat i dorastania kolejnych pokoleń odbiorców ich dzieł.

Pokazuj swoje zdjęcia!

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju fotografię tworzysz, odważ się pokazać swoje dzieła światu. Właśnie teraz, dziś. Już teraz wiesz, dlaczego niektóre zdjęcia są popularne. Piękno jest pojęciem względnym, gdyż dla każdego oznacza ona coś innego. Nigdy wszystko nie będzie się podobało wszystkim. Nawet fotografie uznawane przez jednych za wybitne, przez innych są krytykowane. Tak po prostu jest. Po prostu rób to, co kochasz, co sprawia Ci radość i koniecznie pokazuj swoje prace innym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

  1. Pięknie Pani pisze. Nie chodzi głównie o styl pisowni lecz przekaz który jest wyrażony w słowach. Miło uświadamiać sobie fotografie w tej formie.

  2. Przypadkowo trafiłem na to miejsce, ale jestem pełen uznania dla treści i pogody w jaki sposób jest to podane, też kiedyś zaczynałem od ciemni w domu, potem był też canon S45 i następne lustrzanki, ale zdjęcia robiłem dla własnej satysfakcji nie publikując. Pozdrawiam i dziękuję za Pani obecność.