podcast o fotografii malarskiej

Podcast #1 Malarska fotografia

Hej! Postanowiłam stworzyć coś nowego, stąd pomysł na serię krótkich lecz treściwych podcastów edukacyjnych o fotografii. Zapraszam Cię serdecznie!

Transkrypcja:

Fotografia malarska polega na robieniu zdjęć przypominających obrazy mistrzów malarskich, takich jak na przykład Rembrandt. Potrzebny jest do tego aparat fotograficzny, tło, odpowiednie światło, ubrania i rekwizyty oraz program do obróbki zdjęć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega technika malarska w fotografii, zapraszam do wysłuchania podcastu.

Co wyróżnia fotografie w stylu malarskim? Są one nastrojowe, wręcz magiczne. Są estetyczne, czyli po prostu ładne.

Co składa się na ten nastrój?

Po pierwsze przygaszone kolory. Tło malarskich zdjęć jest w spokojnych, stonowanych kolorach.

Podobnie ubrania. Stroje są bardzo konsekwentnie dobrane, przemyślane, trochę przypominają te z epoki. Wraz z rekwizytami typu kapelusze czy kwiaty tworzą harmonijną całość. W poszukiwaniu odpowiednich stylizacji możesz przeszukać szafę babci albo upolować rzeczy vintage w internecie.

Ale najważniejsze w zdjęciach malarskich jest światło.

Spójrz na obrazy Rembrandta i mistrzów holenderskich z XVII – XVIII wieku. Światło na tych obrazach jest niezwykle nastrojowe: ciepłe, w odcieniach żółci. Pada z boku oraz nieco z góry.  Nie ma go dużo. Najmocniej oświetla twarz modela, podczas gdy pozostała część sceny pozostaje trochę w świetle, a trochę w cieniu. To się nazywa grą światła i cienia i jest bardzo charakterystyczne dla malarzy z tego okresu.

Jeżeli masz wprawne oko, to na pewno zobaczysz, że na niektórych obrazach jeden z policzków modela jest całkowicie oświetlony, podczas gdy drugi pozostaje w cieniu, a jedynie pod okiem ma plamę światła w kształcie odwróconego trójkąta. To jest słynne oświetlenie rembrandtowskie.

Jednocześnie światło w obrazach i fotografiach malarskich nie powoduje mocnych kontrastów. To znaczy, że miejsca w cieniach nie są zupełnie czarne. To wskazówka, by nie używać do oświetlenia nieosłoniętej mocnej żarówki, ale delikatniejszego rozproszonego światła. Na przykład z lampki nocnej przykrytej białym obrusem.

Nad dobrym światłem trzeba samemu popracować. Ustawiaj, przysuwaj, odsuwaj aż znajdziesz najlepsze ustawienie.

Ostatni krok to obróbka zdjęcia, która w fotografii malarskiej jest konieczna. Ociepl zdjęcie, popraw kolory, aby były jeszcze lepiej dopasowane, zmień nasycenie, wyostrz.

Wiele osób zajmujących się fotografią malarską nakłada na zdjęcia tekstury, czyli inne zdjęcia przedstawiające na przykład słoje drewna, kartkę starego papieru czy popękany beton. Dzięki temu można otrzymać artystyczny wygląd przypominający stare płótno.

Fotografia malarska opiera się przede wszystkim na nastroju, dlatego eksperymentuj z pomysłami, aż dojdziesz do własnego ulubionego stylu.


Sprawdź również artykuł o fotografii malarskiej:

👉 FOTOGRAFIA MALARSKA To proste – nawet początkujący mogą to zrobić

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *