nauka fotografii online
|

Fotografując codzienność. Lifestyle.

Fotografia lifestyle – piękna, estetyczna, naturalna. Czym jest lifestyle i jak powinny wyglądać zdjęcia lifestyle?

Codzienność ma to do siebie, że dzieje się wokół nas… codziennie. W rezultacie trudno jest dostrzec powolne zmiany, które w niej nieustannie zachodzą. Dziś wcale nie jest już takie samo, jak wczoraj. Gdybyśmy na naszą codzienność patrzyli raz na pół roku czy rok, z pewnością łatwiej byłoby wyłapać zachodzące zmiany.

Patrzę po sobie. Jeszcze nie tak dawno chciałam być osobą, która mogłaby spać osiem godzin dziennie. Moje dzieci miały jednak inne zdanie na ten temat. Spałam osiem godzin, jednak w ciągu dwóch dni 😉 Dziś mam w domu nastolatków i to ja probuję ich rano zwlec z łóżek. A wraz z tym tak wiele innych rzeczy się niepostrzeżenie zmieniło.

dobry blog o fotografii
czym jest fotografia lifestyle

Dlatego usilnie staram się zapisywać w obrazach naszą teraźniejszość. Te wszystkie niepozorne momenty, których wartość uwieczniona na zdjęciach będzie rosła w miarę upływu czasu. I które będą w przyszłości wywoływały uśmiech.

Jak zachować piękne wspomnienia?

Czym jest fotografia lifestyle

Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś termin „fotografia lifestyle”. Na blogu na przykład poruszałam ten temat w wywiadzie z Alicją Kozdraś, autorką ebooka o rodzinnej fotografii lifestylowej. Ale czy wiesz jednak, na czym dokładnie ten styl polega? Dlaczego jest tak popularny, tak instagramowy?

Moim zdaniem popularność stylu liefestyle wynika z jego dwóch najważniejszych cech: estetyki zdjęć oraz de facto mnogości tematów, które można w nim zawrzeć. W fotografii lifestylowej tematem tak naprawdę mogą być wszyscy oraz wszystko. Ważnych jest jedynie kilka poniższych zasad.

Fotografia lifestyle to:

 • opowieść o człowieku w jego codziennym życiu
 • kadry łapane spontanicznie, bez pozowania
 • róznorodność planów: szerokie kadry pokazujące przestrzeń, portrety, zbliżenia
 • detale opowiadające historię, oddające emocje i klimat
 • nacisk na estetykę zdjęć, pokazanie piękna chwili
sesje rodzinne lifestyle

Fotografia lifestylowa powstała na bazie fotografii reportażowej. Jednak najważniejszą cechą odróżniającą lifestyle od reportażu jest artyzm. O ile w reportażu ważne są decydujace momenty, o tyle w lifestyle liczą się zwykłe momenty pokazane w piękny sposób. Celem fotografii lifestylowej jest wywołanie u oglądającego przyjemności estetycznej.

Stąd lifestyle lubi nietypowe perspektywy, zaskakujące cięcia, oszałamiające światło, delikatną lecz nieco odrealnioną obróbkę. Możesz poeksperymentować nieco z kolorami, ale pamiętaj, by obróbka korespondowała z tym, co pokazujesz na zdjęciu. Fotografie powinny być zrównoważone i przyjemne dla oka.

jak fotografować w stylu lifestyle
pomysły na zdjęcia lifestylowe

W fotografii lifestyle dopuszczalna jest niewielka stylizacja. By końcowe zdjęcie wyglądało estetyczniej, możesz dobrać garderobę, czy uprzątnąć dom. Ale nie ustawiaj teł, nie znoś z całego domu rekwizytów, których miejsce na co dzień jest zgoła inne.

Nadal jest to bowiem krążenie wokół naturalności. W fotografii lifestylowej liczą się prawdziwe sytuacje życiowe, niepozowane, nieudawane. Drobne gesty, zwyczajne przestrzenie, codzienne czynności, to wszystko ma tworzyć artystyczny obraz ludzkiego życia. Pozwól bohaterom czuć się swobodnie. Najlepiej, jeśli zapomną o obecności fotografa.

co to jest fotografia lifestyle
fotografia lifestyle kurs fotografii pdf

Tylko nie przesadź ze słodyczą.

Co warto fotografować?

Fotografia lifestylowa skupia się na szerokim obrazie ludzkiego życia ze wszystkimi jego elementami. I tymi barwnymi, i tymi najzwyklejszymi. Dlatego nie ma tematów dominujących ani tematów zakazanych. Fotografuj wszystko, co dotyczy życia, z całym jego bogactwem.

Pomysły na zdjęcia lifestylowe:

 • codzienne obowiązki i rytuały
 • sposób spędzania wolnego czasu
 • dobra materialne wokół: charakterystyczne przedmioty, spożywanie posiłków, sposób ubierania się itp.
 • zainteresowania
 • przestrzenie: dom, szkoła, praca, podwórko, wakacje, sklep
 • relacje rodzinne, przyjacielskie, sąsiedzkie
 • uczestnictwo w życiu społecznym
 • cechy osobowości bohaterów
 • podziały ról w rodzinie
 • stosunek bohaterów do wartości

Zostań profesjonalnym fotografem!

Kompletny przewodnik od A do Z dla osób, które chciałyby zawodowo fotografować rodziny w modnym stylu lifestyle.

Pokazuj sposób życia, jakość życia, warunki życia. Zadawaj pytania: kto jest moim bohaterem? Kim jest bohater, jakie posiada cechy charakteru? Gdzie mieszka, pracuje, uczy się? Jaką pełni rolę w rodzinie, pracy, środowisku? Jakie relacje łączą go z innymi bohaterami opowieści? Jak wygląda jego dzień? Jak spędza wolny czas? Co lubi? Co go przeraża?

Tu liczą się wszystkie przestrzenie. Na przykład te domowe: kuchnia, salon, sypialnia, dziecięcy pokój, nawet łazienka jako miejsce codziennych czynności. Podobnie ogród wokół domu. Ścieżka nad rzekę, ulubiony las. Miejsca wakacyjne. Sala szkolna. Biurko w pracy. Koniecznie pokazuj ludzi w ich przestrzeniach.

gdzie się uczyć fotografii
rodzinna fotografia lifestylowa

Obserwuj swoich bohaterów. Łap emocje i relacje. Zadbaj o różnorodność ujęć i kątów widzenia. Fotografuj z różnych miejsc i pozycji, by mieć jak najbardziej różnorodny materiał. Rób zdjęcia zza „przeszkód”, by budować wieloplanową opowieść.

Podsumowując, lifestyle to zwyczajne życie pokazane w artystyczny sposób.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *