blog o fotografii
|

Zdjęcia high key tchnące optymizmem

Przymknij na chwilę oczy i popatrz na świat tak, by wszystko, co Cię otacza, stało się jedynie niewyraźnymi plamami. Jasne, ciemne, jasne, średnie, znów ciemne. Te różne odcienie jasności to tony. Świat składa się z tonów.

Fotografie ze zdecydowaną przewagą jasnych tonów oraz brakiem głębokich cieni nazywane są fotografiami high key. Słowo to pochodzi z języka angielskiego i oznacza wysoki klucz, ale polska nazwa oczywiście się nie przyjęła. Tak, ja również nie jestem zdziwiona 🙂

Najprościej mówiąc, zdjęcia high key powstają w wyniku sfotografowania jasnych motywów na jasnym tle, przy użyciu dużej ilości rozproszonego światła. Ale jak zawsze, aby powstało dobre zdjęcie, ważne są szczegóły.

jak robić jasne pastelowe zdjęcia
pastelowe zdjęcia jedzenia

Jakie motywy nadają się do zdjęć high key

Zdjęcia high key charakteryzują się miękkością i delikatnością, stąd także fotografowany temat musi być subtelny i delikatny, aby kadr miał spójny przekaz. Dlatego najczęściej w technice high key fotografuje się dzieci, kobiety, nostalgiczne krajobrazy oraz produkty. W praktyce tematem zdjęcia high key może być na przykład:

 • osoba o blond włosach, ubrana na jasno, sfotografowana na jasnym tle
 • kobieta w jasnej pościeli
 • krajobraz we mgle
 • obiekt na śniegu
 • śpiące dziecko
 • panna młoda
 • portret pod światło
 • łagodne zwierzę o jasnym futrze
 • jedzenie
 • jasne wnętrze
 • białe kwiaty

Jasne tło absolutnie jednakże nie oznacza, że od dziś musisz robić zdjęcia wyłącznie na jednolitym białym tle. O nie! Jak zawsze potrzebna jest rozwaga, umiar i wyczucie.

jak robić zdjęcia high key
jak robić jasne zdjecia
portret dziecięcy jak zrobić

Ważne jest, aby komponując zdjęcie high key, zawsze umieszczać w scenie niewielkie, ciemne powierzchnie. Takie zdjęcia lepiej się ogląda, gdyż te małe elementy wprowadzają do niego głębię. Jasność dla ludzkiego oka jest pojęciem względnym, gdyż oko określa ją przez porównanie. Ten sam jasny ton w pobliżu dużego ciemnego obszaru będzie wydawał się jaśniejszy, natomiast w pobliżu jaśniejszego będzie odbierany jako ciemny.

W przypadku portretu, taki ciemniejszym elementem są oczy.

fotografia modowa nauka
kompozycja w fotografii
fotografia architektury

Jak oświetlać zdjęcia high key

Bardzo ważną rolę w zdjęciach high key odgrywa odpowiednie oświetlenie. Nie może być mocne i ostre, natomiast powinno być miękkie, rozproszone, aby nie powodować głębokich kontrastów. Jeżeli preferujesz naturalne światło, wówczas najlepsze będzie miejsce przy oknie. Fotografuj przy lekko pochmurnej pogodzie, jest wtedy jasno, ale promienie słońca nie padają bezpośrednio na fotografowaną scenę. Jeśli masz do dyspozycji wyłącznie okno z bezpośrednim słońcem, możesz je „przefiltrować” przez jakiś materiał, na przykład jasną zasłonę albo roletę. Ja uwielbiam naturalne oświetlenie i od pewnego czasu fotografuję wykorzystując jedynie wielkie okna od północnej strony.

Jeżeli natomiast lubisz światło sztuczne, to najlepiej sprawdzi się lampa fotograficzna z softboxem. Możesz wykorzystać także lampę błyskową, osłoń ją tylko białym kawałkiem materiału lub zwykłą chusteczką higieniczną, aby zmiękczyć światło.

jak fotografować niemowlaki

Zdjęcia high key najlepiej wychodzą, gdy światło oświetla fotografowany motyw od przodu. W przypadku światła padającego wyraźnie z jednej strony, po drugiej stronie tworzą się mocne cienie. Jeżeli z rożnych względów nie możesz zamienić bocznego światła na przednie, ustaw po przeciwnej stronie blendę, która choć trochę zredukuje powstałe cienie.

fotografia high key
fotografia krajobrazowa kompozycja
jak sfotografować mgłę

Ustawienia aparatu do high key

Kolejna ważna sprawa przy tworzeniu zdjęć high key to ustawienie właściwej ekspozycji. Aby robić doskonałe zdjęcia high key, musisz doskonale poznać swój aparat i wiedzieć, jakie ustawienia dobrać do panujących warunków. Pisałam o tym w artykule Prawidłowa ekspozycja – co to właściwie znaczy. Jeżeli zagadnienie prawidłowej ekspozycji jest Ci obce, zajrzyj koniecznie do tego artykułu.

Jak pamiętasz, aby uzyskać jasne zdjęcia, należy fotografować z nadekspozycją. To oznacza, że aby otrzymać jasne zdjęcie, trzeba delikatnie prześwietlić kadr. Z drugiej strony musisz jednak bardzo pilnować, aby zdjęcie nie zostało przepalone, czyli pozbawione szczegółów w najjaśniejszych obszarach. Szczególnie wszelkie krawędzie nie mogą zlewać się z tłem w jedną białą plamę. W portrecie w stylu high key pilnuj, aby rysy twarzy były całkowicie widoczne.

fotografowanie zwierząt nauka
zdjęcia zwierząt w studio
fotografia zwierząt

Przy tym wszystkim trzeba oczywiście powalczyć o jak najlepszą jakość techniczną, czyli jak najniższe ISO oraz czas naświetlania pozwalający na uzyskanie ostrych zdjęć. Wiadomo, jasne zdjęcie wymaga wpuszczenia do środka aparatu więcej światła. Przydatny więc będzie jasny obiektyw. Jeżeli tematem Twoich zdjęć są nieruchome sceny, na przykład przedmioty lub krajobrazy, to zadanie masz ułatwione. Wykorzystaj statyw, dzięki któremu będziesz mógł wydłużyć czas naświetlania bez obawy o poruszenia aparatem w trakcie wykonywania zdjęcia.

jak fotografować na białym tle
jak robić zdjęcia we wnętrzach
zdjęcia high key

Obróbka

Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać, tworząc zdjęcia high key, jest odpowiednia obróbka. Po pierwsze, do tego typu zdjęć najlepsze są pliki RAW. Dzięki nim możesz sobie pozwolić na większy zakres zmian w procesie obróbki. I nawet gdy zdjęcie z aparatu wyjdzie za ciemne, na etapie obróbki wyciągniesz z niego dużo więcej, niż z pliku JPEG.

jak sfotografować śnieg
norwegia zdjęcia

Obróbka dobrze przygotowanego i wykonanego zdjęcia high key jest czystą przyjemnością. Wystarczy jedynie w razie potrzeby:

 • rozjaśnić ekspozycję
 • rozjaśnić cienie
 • przyciemnić przepalone światła
 • delikatnie dodać kontrastu i nasycenia
nauka fotografii online

Podsumowanie

Podsumowując, zdjęcia high key to:

 • jasne, pastelowe kolory
 • miękkie, rozproszone, przednie oświetlenie
 • jasne tło
 • subtelny temat
 • fotografowanie z nadekspozycją
 • obróbka wieńcząca dzieło
zdjęcia high key

Jak wynika z powyższego artykułu, do uzyskania najlepszego efektu high key należy się do sesji po prostu dobrze przygotować, gromadząc obiekty o jasnych barwach, fotografując w odpowiednim świetle przy optymalnych ustawieniach aparatu dających najwyższą jakość i wykańczając dzieło stosowną obróbką. Oj, oj, oj, skomplikowane? Może na początku, po nabyciu odpowiedniej wprawy uzyskanie jasnego, pastelowego zdjęcia będzie naprawdę bułką z masłem!

zdjęcia na białym tle
nauka fotografowania jedzenia

Chcesz wiedzieć więcej?

Odkryj kompletny przewodnik po fotografii w stylu high key.

Na zakończenie, zdjęcia high key są przyjemne dla oka i optymistyczne, dlatego takie zdjęcia są popularne i co tu dużo mówić, po prostu sprzedają. Nieważne, co chcesz sprzedać. Dlatego są one wprost uwielbiane przez instagramowe blogerki i blogerów. Oceńcie sami!

https://www.instagram.com/p/B0kmIabC4vw/

A w kolejnych Poradach dla początkujących będzie oczywiście o przeciwieństwie high key, czyli o tajemniczych zdjęciach w stylu low key.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *