podstawy fotografii dla początkujących
|

Wstęp do świadomego fotografowania

Po przeczytaniu artykułu Czy popełniasz ten podstawowy błąd w fotografii? wiesz już, co chcesz przekazać swoją fotografią, jaką treść ma przekazać zdjęcie. Co dalej? Czy to wystarczy, aby zrobić wartościowe zdjęcie?

Co znajdziesz w artykule?

🟨 Fotografia to sztuka, ale potrzebujesz wiedzy praktycznej, żeby robić dobre zdjęcia.

🟨 Najpierw zastanów się, co chcesz powiedzieć swoim zdjęciem, a dopiero potem zdecyduj, jak użyć aparatu, żeby to pokazać.

🟨 W fotografii ważne są różne rzeczy, jak światło, emocje, kolory i sposób, w jaki fotografujesz. To wszystko pomaga budować historię na zdjęciu.

Mam nadzieję, że przez ostatnie dni efektywnie poszukiwałeś treści w swoich fotografiach i dziś już świadomie tworzysz kadry pokazujące nie tyle zestaw przypadkowych osób i przedmiotów, ile obrazy niosące ze sobą spójną treść.

Oczywiście od samego przeczytania tekstu Twoje zdjęcia nie staną się nagle zachwycające. Tutaj potrzebna jest praktyka, wręcz całe mnóstwo praktyki. Im więcej zdjęć będziesz robić – ale świadomie, zadając sobie każdorazowo pytanie o treść kadru i poszukując na nie odpowiedzi, analizując powstałe fotografie pod kątem ich treści – tym szybciej osiągniesz poziom, o jakim dziś marzysz. Bezrefleksyjne pstrykanie tysięcy zdjęć niestety nie wyniesie Cię na fotograficzne wyżyny.

🟡 Oto, co się wydarzy, gdy na zdjęciu zabraknie kontekstu

Fotografia pomimo, że jest sztuką i potrzebuje artystycznej duszy, wymaga także dobrego warsztatu. Artystyczna wizja twórcy musi zostać wsparta odpowiednią techniką. Dlatego przed wykonaniem zdjęcia należy się zastanowić nad… docelowym wyglądem kadru, czyli jego formą. Drugim najważniejszym pytaniem w procesie powstawania każdej fotografii jest więc: jak mogę wykorzystać technikę, aby pokazać zamierzoną treść?

To jest jedyna właściwa kolejność. Najpierw zawsze powinieneś wiedzieć, co chcesz pokazać, a dopiero później w jaki sposób. Nigdy odwrotnie. Sukces w fotografii odniesiesz tylko wówczas, gdy forma będzie wspierała treść, nigdy natomiast, jeżeli będzie tę treść zastępowała. Forma sama w sobie nigdy nie powinna być treścią fotografii. W internecie mamy dzisiaj zalew pięknych fotografii o niczym. Takie fotografie może wzbudzają krótkotrwały zachwyt, ale nie zapadają w pamięć.

🟡 Nie uwierzysz, ale lubię brzydkie zdjęcia

W fotografii komponentów, które mogą wspierać treść kadru, pomagać budować historię, jest całe mnóstwo. Światło, emocje, kolor, ostrość, rozmycie, perspektywa to tylko niektóre z nich. Odpowiedź na drugie najważniejsze pytanie będzie więc tzw. tematem-rzeką. Zmierzymy się z nim, konsekwentnie przechodząc przez poszczególne obszary w kolejnych wpisach.

Dziś kilka przykładów różnych sposobów wykorzystania techniki do podkreślenia treści kadru.

Rozmycie budynków i ulic wskazuje na temat tego kadru, którym jest młody człowiek siedzący na dachu wieżowca. Perspektywa z góry oddaje wrażenie wysokości. Oczywiście nigdy nie naśladujcie bohaterów takich fotografii.

Telefon wykorzystany jako obramowanie kadru, podkreśla motyw drogi. Linie prowadzące w głąb dają wrażenie trójwymiarowości.

🟡 Kompozycja cz. I. Podstawowe zasady.

Światło zachodzącego słońca, woda i deska kreują nastrój beztroskiego letniego, wakacyjnego popołudnia. Nigdzie nie trzeba się śpieszyć. Statyczny kadr podkreśla wrażenie spokoju.

🟡 Kompozycja cz. II. Rodzaje planów w fotografii.

Kadr wykonany przy długim czasie. Rozmycie świateł samochodów potęguje wrażenie ulicznego ruchu.

Zbliżenie twarzy, rozmycie, dużo ciemnych tonów, ale przede wszystkim ograniczenie kolorów do odcienie czerni i bieli podkreślają nastrój smutku i melancholii.

🟡 Tonalność zdjęcia – o co w tym chodzi

No dobrze, po dwóch teoretycznych, ale bardzo ważnych wpisach przychodzi czas na zagadnienia praktyczne. Z kolejnego artykułu dowiesz się, co należy zrobić, aby zdjęcia były ostre niezależnie od panujących warunków.

🟡 Dlaczego moje zdjęcia są nieostre?

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeden komentarz

  1. W innych dziedzinach sztuki jest podobnie. Poza talentem należy mieć warsztat. Współcześni artyści niestety często podchodzą do tego lekceważąco.