fotografia uliczna inspiracje
|

TOP 10 Fotografia uliczna – inspiracje

Pozostając nadal w klimacie street photo, dziś chciałabym podzielić się z Wami moimi ulubionymi instagramowymi profilami z fotografią uliczną. Stąd poniżej zestawienie TOP 10 Fotografia uliczna – inspiracje. Warto zajrzeć, nawet jeśli fotografia uliczna to nie Twoja bajka.

Fotografia uliczna – co to jest?

Fotografia uliczna to dość pojemny obszar fotografii, którego granice nie do końca są zdefiniowane, a tym samym są bardzo płynne. Początkowo, jak sama nazwa wskazuje, fotografia uliczna obejmowała zdjęcia wykonane na ulicy. Jednak dziś fotografia uliczna wyewoluowała znacznie szerzej, w stronę zdjęć wykonanych po prostu w przestrzeni publicznej. Stąd za fotografię uliczną uznaje się obecnie także zdjęcia wykonane na przykład na plaży.

🟡 3 rzeczy, których o fotografii możesz nauczyć się od Alexa Webba

Fotografia uliczna ma za zadanie przede wszystkim wywoływać emocje u widza: uśmiech, nostalgię, zadumę. Nie jest zwykle zbyt skomplikowana w odbiorze, zazwyczaj są to kadry oparte na prostej obserwacji otaczającego świata. W fotografii ulicznej liczy się decydujący moment, zaskakująca kompozycja, często oparta na grze światła i cienia, na motywach tworzących rytm, powtórzenia, na zaskakujących zestawieniach elementów z różnych planów. Wszystkie te elementy najczęściej składają się na humorystyczny obraz świata. Podsumowując, celem większości fotografów ulicznych jest wywołać uśmiech na twarzy widza. To fotografia przyjemna

Poniżej przedstawiam zestawienie 10 ulubionych profili

TOP 10 Fotografia uliczna – inspiracje

Street Photo International

Fantastyczne fotografie streetowe z całego świata, zgłaszane do konkursu SPi Awards. Krótko mówiąc, obserwowanie obowiązkowe.

Life is street

Przegląd zdjęć fotografów ulicznych z całego świata. Po pierwsze, różne wizje, po drugie, różna tematyka, po trzecie, różna technika.

bnw DEMAND

Głównym tematem zdjęć jest człowiek i jego środowisko. Podobnie jak na poprzednich profilach, prezentowane są zdjęcia różnych fotografów z całego świata.

Everybody Street

Zajrzyj na profil, a później koniecznie obejrzyj kultowy już film „Everybody Street” w reżyserii Cheryll Dunn, o pracy fotografów streetowych w Nowym Jorku.

Un-Public

Fotografie grupy 21 fotografów ulicznych z różnych krajów, przede wszystkim z Polski. Założycielem kolektywu Un-Public jest Damian Chrobak.

Ilker Karaman

Turecki fotograf, laureat m.in. 2 miejsca w konkursie Lensculture Street Photography Awards 2018 w kategorii Seria. Fotografia jest jego hobby, nie zajmuje się nią zawodowo. Fotografie uliczne Ilkara są oparte na grze światła i cienia, wyróżniają się kolorem, ale przede wszystkim są niezwykle graficznymi kompozycjami.

Maciej Dakowicz

Fotograf i podróżnik, laureat mnóstwo fotograficznych konkursów, takich uznanych jak na przykład Lensculture, Grand Press Photo, National Geographic, VIVA! Ponadto członek wspomnianego powyżej kolektywy Un-Public.

Moises Levy

Na profil Moisesa zwróciłam uwagę głównie za sprawą kompozycji. Moises bawi się nią wyśmienicie, pokazuje zaskakujące perspektywy. Oglądając jego prace mam wrażenie, jakby kontrolował cały chaos tego świata.

Joanna Mrówka

Jedna z bardziej rozpoznawalnych i utytułowanych fotografek ulicznych w Polsce, która fotografuje przede wszystkim w podróży.

Ania Klosek

Ania, podobnie jak Maciej Dakowicz, jest członkiem kolektywu Un-Public. Fotografie Ani oddziałują bardziej na uczucia i odczucia, choć znajdziesz wśród nich także kadry, które mają zaskakiwać swoją stroną wizualną.

Mam nadzieję, że wśród moich ulubionych fotografów streetowych znajdziesz także coś dla siebie. Mnie nieustannie zachwycają streetowe kompozycje i decydujące momenty, tak bardzo wyczekane przez autorów. Podsumowując, to znakomite ćwiczenie fotograficznego oka.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

  1. Fantastyczny zestaw inspirujących prac! Fotografia uliczna ma w sobie coś magicznego - zdolność uchwycenia ulotnych chwil i emocji, które przemijają w mgnieniu oka. Każda z tych fotografii ma swój własny charakter i opowiada unikalną historię. Wyjątkowe kompozycje, światło i cienie, uchwycenie emocji przechodniów - to wszystko sprawia, że te zdjęcia są nie tylko piękne, ale również poruszające. Przeglądając te prace, można poczuć tętno miejskiego życia i zrozumieć, jak różnorodne i pełne kontrastów jest otaczające nas środowisko. Dziękuję za podzielenie się tymi inspiracjami, które na pewno pobudzą kreatywność i chęć eksploracji piękna ukrytego w codziennym życiu ulic. ️‍♀️