minimalizm w fotografii inspiracje
|

Minimalizm w fotografii – Inspiracje

Ostatni artykuł poświęciłam minimalizmowi w fotografii. Kontynuując ten temat przedstawiam kilku fotografów tworzących klimatyczne, minimalistyczne fotografie. Dzisiejsi bohaterowie inspiracji do tworzenia szukają zarówno w przyrodzie, jak i w przestrzeni miejskiej.

Marcin Ryczek

Minimalizm w fotografii Inspiracje
fot. Marcin Ryczek / marcinryczek.com

Chyba wszyscy znamy zdjęcie czarnej postaci na śniegu karmiącej łabędzie. Ta minimalistyczna, czarno-biała fotografia jakiś czas temu poprzez media społecznościowe obiegła cały świat, stając się nawet zdjęciem okładkowym albumu „100 Great Street Photographs”. Jej autorem jest nie kto inny, jak właśnie Marcin Ryczek.

W portfolio Marcina Ryczka znajdziesz więcej ciekawych, minimalistycznych kadrów. Kadrów nietuzinkowych, wypatrzonych, wyczekanych. Operujących na symbolach, metaforycznych, a przez to uniwersalnych.

Vassilis Tangoulis

fotografia minimalistyczna inspiracje
fot. Vassilis Tangoulis / vassilistangoulis.com
fotografia minimalistyczna co to jest
fot. Vassilis Tangoulis / vassilistangoulis.com

Fotograf-minimalista z Grecji, znany przede wszystkim z fotografii w czerni i bieli z długimi czasami naświetlania. Jego kadry wydają się być miękkie, jakby wygładzone, a połączenie tego z dużą ilością przestrzeni negatywnej daje wrażenie nierzeczywistości. Fotograf wielokrotnie nagradzany w licznych konkursach fotograficznych.

Marco Maljaars

Podobnie klimatyczne, surrealistyczne, czarno-białe fotografie krajobrazowe z długim czasem naświetlania tworzy Marco Maaljars, holenderski fotograf amator. Swoje prace często opiera na rytmach.

Alberto Selvestrel

co to jest fotografia minimalistyczna
fot. Alberto Selvestrel / Internet

Prace Alberto Selvestrela to graficzne kompozycje w kolorze, w nadmorskiej scenerii Włoch i Hiszpanii. Zadziwiające obrazy są efektem zaskakujących zestawień zwykłych przedmiotów, odległych od siebie zarówno pod względem miejsca w przestrzeni, jak i ich przeznaczenia. W wyniku zderzenia takiej odmienności powstaje nowa, fascynująca rzeczywistość. Fotografie charakteryzują jasne, pastelowe kolory oraz prostota i symetria.

Gnllew

W przeciwieństwie do krajobrazów nadmorskich, ta warszawska architektka i projektantka wnętrz tworzy minimalistyczne kadry w przestrzeni miejskiej. Głównym bohaterem jej zdjęć jest nowoczesna architektura, ujęta w nieco abstrakcyjny sposób.

B&W Minimalism Magazine

Anglojęzyczny portal poświęcony fotografii czarno-białej. Mnóstwo ciekawych inspiracji, ale przede wszystkim fantastyczny cykliczny minimalistyczny magazyn dostępny on-line. Nieustająco mam ciarki na plecach, oglądając prezentowane w nim zdjęcia. Warto także śledzić ich profil na Instagramie.

Minimalmood

Jeśli jesteś fanem minimalizmu w kolorze, koniecznie odwiedź instagramowy profil Minimalmood. Rządzą na nim kolor, graficzne wzory i linie, zamknięte w niebanalnych zestawieniach.

Minimalism

W podobnym tonie utrzymany jest profil Minimalism, z mnóstwem jeszcze bardziej minimalistycznych kadrów. Co prawda miejscami więcej tu grafiki, niż czystej fotografii, niemniej jednak inspiracja warta wspomnienia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *