twórcze wykorzystanie cieni w fotografii
|

5 pomysłów na twórcze wykorzystanie cieni

Cienie są ważnym dodatkiem w fotografowanej scenie. Pozwalają ukryć niepotrzebne szczegóły, wprowadzają dodatkowe elementy do kompozycji zdjęcia, nadając jej wrażenie trójwymiarowości. Czasem także same w sobie stają się tematem fotografii. Dziś przedstawiam 5 pomysłów na twórcze wykorzystanie cieni w fotografii.

Wszyscy wiemy, jak powstaje cień. Potrzebne jest po prostu źródło światła oraz obiekt. Obiektem może być człowiek, może być nim także przedmiot. Do tego jeszcze przyda się powierzchnia, na którą cień będzie rzucany. Na przykład ściana, podłoga. I gotowe! Teraz tylko wystarczy znaleźć odpowiedni punkt widzenia i ująć cień w sposób dodający zdjęciu uroku, historii, drugiego dna.

1. Cień jako element kompozycji

Najczęstszym wykorzystaniem cienia jest wzbogacenie kompozycji fotografii. Cień może podkreślać fakturę przedmiotów, równoważyć kompozycję, wreszcie wprowadzać wrażenie głębi.

Wielkość oraz widoczność cienia zależy od mocy światła oraz kierunku, z którego to światło pada. Najmocniejsze cienie wychodzą przy ostrym i kontrastowym świetle. Przy oświetleniu z góry, na przykład świetle słonecznym w okolicach południa, cienie będą krótkie, ale mocno widoczne. W miarę zniżania się słońca nad horyzontem cienie stają się coraz dłuższe, a ich krawędzie bardziej rozmyte.

🟡 3 rzeczy, których o fotografii możesz nauczyć się od Alexa Webba

Wyrazistość cienia zależy także od powierzchni, na którą cień pada. Na wodzie cienie będą rozmyte, na powierzchni stałej i jednolitej wyraźniejsze.

twórcze wykorzystanie cieni w fotografii
twórcze wykorzystanie cieni w fotografii

Dobre efekty daje kompozycja symetryczna z cieniem, w której rzucany cień jest zbliżony pod względem wielkości i kształtu do obiektu, który ten cień rzuca.

cienie w fotografii

2. Cień jako temat zdjęcia

Niekiedy cień staje się tematem zdjęcia. Kiedy tak się dzieje? Zwykle w sytuacjach, gdy cień jest bardziej wyrazisty niż obiekt. Na przykład jest ostrzejszy, widoczny w całości, skomponowany w mocnym punkcie bądź ujęty w ramach.

twórcze wykorzystanie cieni w fotografii
pomysł na zdjęcie w zoo
pomysł na zdjęcie dziecka

3. Portret z cieniem

Cienie mogą wzbogacić portrety i ze zwykłego zdjęcia zrobić prawdziwą perełkę. Na przykład tworząc na twarzy modela wzór o fantazyjnym kształcie.

Do stworzenia nietuzinkowego portretu z cieniem możesz wykorzystać różne przedmioty. Na przykład słońce przeświecające przez liście drzew, okienne żaluzje, ażurowy koc, koronkową firankę, słomkowy kapelusz. Cokolwiek, co rzuca interesujący cień. Wystarczy jedynie rozejrzeć się wokół, z pewnością znajdziesz mnóstwo przedmiotów rzucających interesujące cienie.

pomysł na portret dziewczyny
pomysł na portret

Aby uzyskać mocne, dobrze podkreślone wzory, źródło światła musi się znajdować blisko portretowanej osoby.

4. Zabawa cieniem

Kto powiedział, że zdjęcia muszą być poważne i nudne? Czasem można poćwiczyć oko i pobawić się cieniami, stwarzając zabawne historyjki. Łap także wszelkie załamania powierzchni, na którą cień pada. Możesz uzyskać interesujące kształty.

pomysł na zdjęcie
sposoby na urozmaicenie zdjęcia

5. Cieniowe abstrakcje

Cienie są idealne do tworzenia abstrakcyjnych obrazów. Do eksperymentowania z cieniami możesz wykorzystać zarówno światło naturalne, czyli słońce, jak i wszelkiego rodzaju lampy, żarówki, latarki czy lampy błyskowe. Ważne, aby źródło świata było małe, gdyż takie źródło światła daje cienie ostre i wyraziste.

jak robić dobre zdjęcia
twórcze wykorzystanie cieni

Jak widzisz, cienie mogą wzbogacić Twoje zdjęcia na różne sposoby. Zależy to wyłącznie od Twojej inwencji. Mam nadzieję, że moje przykłady na twórcze wykorzystanie cieni staną się zalążkiem Twoich własnych fantastycznych pomysłów.

W kolejnych Poradach dla początkujących zajmę się tematem balansu bieli.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeden komentarz