fotografia uliczna alex webb
|

3 rzeczy, których o fotografii możesz nauczyć się od Alexa Webba

Alex Webb to współczesny amerykański fotograf, członek kultowej agencji fotograficznej Magnum Photos. Znany jest z fotografii ulicznej, która zachwyca kolorem. Jego zdjęcia są pełne żywych barw, światła i emocji. Są również niezwykle skomplikowane wizualnie, dzięki czemu zatrzymują uwagę widzów na długo. Sprawdź, czego o fotografii możesz nauczyć się od tak znanego fotografa, jakim jest Alex Webb.

1. Wykorzystuj bogactwo kolorów świata

Alex Webb najczęściej fotografuje w miejscach, które są wprost nasycone kolorami, takich jak Kuba, Meksyk czy Turcja. To miejsca, gdzie kolor czai się za każdym rogiem. Żywe kolory tamtych światów poruszają w widzach najbardziej emocjonalne nuty.

Webb twierdzi, że kolor jest jego obsesją i że fotografuje w kolorze, ponieważ tak widzi świat. Jego zdjęcia są pełne kolorów, które odzwierciedlają jego osobowość, emocje i wrażliwość. Webb nie boi się używać koloru w sposób odważny i oryginalny, a także eksperymentować z nim.

🟡 Jak wykorzystać potęgę koloru

Webb używa koloru jako elementu kompozycji, na przykład aby podkreślić główny podmiot, stworzyć kontrast lub harmonię, albo nadać obrazowi nastrój. Kolor pomaga mu zorganizować obraz i nadać znaczenie poszczególnym jego elementom.

alex webb zdjęcia
fot. Alex Webb, Meksyk 1996 / Magnum Photos

Kolor u Webba nie zawsze jest realistyczny lub logiczny. Czasem używa on koloru w sposób zabawny lub surrealistyczny, aby stworzyć niespodziewane lub humorystyczne obrazy.

Na przykład zdjęcie z aresztowania przemytników narkotyków na granicy USA i Meksyku. W przepięknej kolorystycznie scenerii, na łące pełnej kwitnących żółtych kwiatów, w przepięknym późnopopołudniowym świetle pokazuje kryminalną historię, która według potocznych wyobrażeń powinna raczej dziać się w ciemnych, mrocznych i zaniedbanych zakamarkach wielkiego miasta.

fot. Alex Webb, USA 1979 / Magnum Photos

Aby fotografować w kolorze, nie musisz jeździć w egzotyczne miejsca. Kolor można znaleźć praktycznie wszędzie, niezależnie, gdzie akurat jesteś. Ważne jest, aby być otwartym na kolor i szukać go w codziennych sytuacjach, aby posłużył za tło lub element opowiadanych historii.

🟡 Fotografując codzienność. Lifestyle.

2. Zwracaj uwagę na światło i cień

Światło i cień są nieodłącznymi elementami koloru. Alex Webb potrafi świetnie wykorzystywać światło, aby dodatkowo podkreślić kolor. Najczęściej używa silnego światła słonecznego, które tworzy głębokie cienie i silne kontrasty. W ten sposób powstają na przykład ciemne sylwetki, dzięki którym żywe tony na zdjęciu stają się jeszcze żywsze. Głębokie cienie są bardzo ważną częścią kompozycji jego zdjęć.

🟡 5 pomysłów na twórcze wykorzystanie cieni

Spójrz na poniższą fotografię. Głównym elementem jest czarna sylwetka, która bardziej przypomina figurę czy posąg, niż człowieka. Jest tu kilka podstawowych kolorów, przede wszystkim słoneczny żółty, kilka odcieni brązów oraz trochę niebieskości. Dlaczego żółty kolor jest na tym zdjęciu tak mocny i dominujący?

alex webb zdjęcia
fot. Alex Webb, Meksyk 1987 / Magnum Photos

Po pierwsze oczywiście dlatego, że na ciepłe kolory jesteśmy bardziej wyczuleni. Ale również dlatego, że potężną moc przekazuje żółci kolor czarny, którym żółty kolor jest otoczony. Poprzez zderzenie ze sobą tych kolorów tworzy mocno nasycony i graficzny obraz.

🟡 TOP 10 Fotografia uliczna – inspiracje

Webb często kontrastuje kolory z cieniami, przez co stają się one o wiele bardziej wyraziste. Szczególnie dotyczy to kolorów podstawowych, czyli żółtego, czerwonego i niebieskiego. Światło i cień pomagają mu nadawać zdjęciom dramatyzmu i ekspresji.

3. Twórz historie z warstw

Alex Webb fotografuje wieloplanowo, często tworząc coś na kształt obrazów w obrazie. Buduje przez to głębię oraz sprawia, że widz czuje się częścią oglądanej sceny.

Pomimo wielu warstw, czyli planów, na których mnóstwo się dzieje, dzięki starannej kompozycji każdy element sceny na swoje miejsce oraz swoje uzasadnienie. Jego zdjęcia są doskonale skomponowanym chaosem. Fotografie te absolutnie nie sprawiają wrażenia bałaganu, pomimo częstego łamania przez Webba wielu fotograficznych zasad.

Tak, jak na zdjęciu nastolatków z Havany bawiących się na ulicznej sali gimnastycznej. Dzieje się tu całe mnóstwo historii na wielu planach. Rządzi kolor, linie oraz ostre cięcia.

alex webb fotograf
fot. Alex Webb, Havana 2000

Podsumowując, Alex Webb jest fotografem, który pokazuje, jak kolor może być potężnym narzędziem w fotografii. Jego zdjęcia są pełne kolorów, które pomagają zbudować kompozycję, stworzyć nastrój, podkreślić podmiot lub po prostu zaskoczyć. Łączy te wszystkie elementy w całość, tworząc niesamowite obrazy. Kolor jest w jego przypadku sposobem na wyrażenie swojej wizji i stylu.

Z pewnością taki sposób fotografowania wymaga nie lada cierpliwości. Webb często spędza w upatrzonym miejscu po kilka godzin dziennie, często wracając w dane miejsce kilkukrotnie. Jak sam mówi, 99% jego zdjęć nadaje się do wyrzucenia. Ale z pozostałego 1% powstają wprost niewiarygodne fotografie, pełne decydujących momentów.

Więcej zdjęć Alexa Webba oraz jego żony znajdziesz na ich wspólnym Instagramie:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

  1. Tacy artyści są prawdziwą inspiracją. Gdyby więcej fotografów słuchało takich porad, fotografia byłaby generalnie lepsza. Choć trzeba oczywiście pamiętać, że jest różnica między inspiracją, a naśladownictwem.

  2. Ciekawostką jest, że technika fotografii wielowarstwowej Webba, choć wydaje się skomplikowana, może być inspirującym narzędziem dla fotografów na każdym poziomie zaawansowania, zachęcając do kreatywnego eksperymentowania z kompozycją

    1. Tak, niezależnie od stopnia zaawansowania warto ćwiczyć wieloplan. A przy okazji to też ćwiczenia cierpliwości, sam Alex Webb spędza długie godziny w jednym miejscu na czekaniu. No ale efekty są imponujące. Pozdrawiam 🙂