projekt 365
|

8 najlepszych projektów 365

Nowy rok, nowe postanowienia. Wszyscy wokół rzucają palenie i zrzucają zbędne kilogramy, zaczynają odżywiać się zdrowo lub rozpoczynają długoterminowe projekty fotograficzne. Później przychodzi rzeczywistość, która szybko weryfikuje marzenia o byciu lepszą wersją siebie. Póki co jesteśmy na fali wznoszącej, więc przedstawiam top listę „Najlepsze projekty 365”. 

Z początkiem każdego roku następuje powszechne poruszenie w temacie wyzwań fotograficznych, takich jak projekty 365 lub 52. Jeżeli nie wiecie, o co w tym chodzi – a pewnie wszyscy wiecie, ale jakby ktoś jednak nie wiedział – projekt 365 zakłada robienie codziennie jednego zdjęcia, przez cały okrągły rok. Projekt 52 to jedno zdjęcie tygodniowo. Można sobie te projekty komplikować lub jak kto woli, upraszczać, dodając pewne założenia, takie jak fotografowanie w danym tygodniu/miesiącu z pewną myślą przewodnią. Techniczną bądź artystyczną. Na przykład w lutym fotografowanie kota sąsiada, w maju zdjęcia wyłącznie z lampą błyskową, we wrześniu kadry pod światło itp. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Motywacja ważna rzecz

Czy warto brać udział w takich projektach, narzucać sobie rygor? Na pewno warto, każda choćby najdrobniejsza inicjatywa zmierzająca do fotograficznego samorozwoju to krok w dobrą stronę. Można dołączyć do jakiejś grupy na Facebooku wspólnie realizującej wyzwanie, gdyż jak wiadomo, praca w grupie zwiększa motywację. A szczególnie wtedy, kiedy założysz sobie nie tylko robienie jednego zdjęcia dziennie, ale także jego publikację.

🟡 Jak sfotografować nastolatków i stać się legendą

Ja niestety nie jestem fotograficznym długodystansowcem. Nie wychodzą mi te fotograficzne maratony. Jedyne, co planuję w tym roku, to 30 zdjęć w 30 dni na dany temat. Do projektu 365 podchodziłam kilka razy, bo idea szczytna. Jednak najdłużej udało mi się wytrwać niespełna trzy miesiące. To mój mały wielki sukces. Choć projektu nie ukończyłam, to w rezultacie powstało wiele dobrych zdjęć.

I jestem z tym ok.

🟡 10 inspirujących profili z fotografią dziecięcą na Instagramie

Dlatego nie będę się rozpisywała, jak świetne efekty daje uczestnictwo w takich projektach, a tym bardziej co zrobić, by wytrwać. Choć z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że nawet nieukończony projekt mocno mnie rozwinął. Wymógł świeże podejście do fotografowania. W końcu ile można robić wciąż takie same zdjęcia? W pewnym momencie po prostu musiałam zacząć fotografować inaczej.

W zamian podrzucam garść inspiracji do fotografowania rodzinnej codzienności – oto najlepsze fotograficzne projekty 365.


TOP 8 najlepszych projektów 365

1. Karolina Piórkowska

Bezwzględnie jeden z najdłuższych projektów w zestawieniu. Karolina prowadzi go nieprzerwanie od października 2015 r. Nietuzinkowo ukazana codzienność dwóch córek i psa rasy Jack Russell terier. Innymi słowy, szalone dziewczyny i szalony pies, a do tego zdolny fotograf – mieszanka, obok której nie można przejść obojętnie.


Brak pomysłów na ciekawe zdjęcia?

Sprawdź inspiracje na zdjęcia dzieci w domu. To kilkadziesiąt pomysłów na kreatywne zabawy przed aparatem. Każdy z nich zawiera szczegółowy opis ustawień aparatu!


2. Barbara Golec-Rogiec

Projekt z równie długą, a właściwie najdłuższą historią. Całe cztery lata z życia trójki pomysłowych urwisów. Niezmiennie oglądam z wypiekami na twarzy i apetytem na więcej.


3. Agata Dudzik

Wartka akcja, emocje i wieloplan. Ponadto sporo ciekawych kadrów pod względem kompozycji. Zajrzyjcie koniecznie.


4. Dorota Klohsek

Bycie mamą dwóch energicznych chłopców nie wystarczy do tworzenia wspaniałych kadrów, potrzebne jest jeszcze serce i dobre oko. Dorota z pewnością ma jedno i drugie, jest zawsze przygotowana i wie, kiedy sięgnąć po aparat.


5. Joanna Kowalska

Projekt Nasze życie to także opowieść o codzienności dwóch małych chłopców, Antka i Frania. Okraszona pięknymi emocjami, dużą dawką wypracowanej tonalności i niesamowitą konwersją do czerni i bieli.


6. Karolina Wilk

Projekty z lat 2015 – 2017. Przede wszystkim przy trójce dzieci niezmiernie dużo się dzieje, co autorka potrafi zachwycająco uchwycić. Do tego nietuzinkowe kadrowanie warte podglądania.


7. Renata P.

To może nie jest typowy projekt 365. Ale zawiera dużo zdjęć przedstawiających dziecięcą codzienność, publikowanych na bieżąco. Ponadto zachwycające światło i piękna, stonowana kolorystyka, stąd nie mogło go zabraknąć w moim zestawieniu.


8. Ola Ohirko

Projekt Oli jest z roku 2015, wielka szkoda, że nie jest kontynuowany. Ukazuje chwile z życia dwóch małych dziewczynek. Poza niecodziennymi codziennymi momentami, bardzo lubię subtelną obróbkę kadrów.


Podsumowując, większość projektów 365 to opowiadania o codzienności. Trudno bowiem dzień w dzień robić wyszukany portret, którego przygotowanie i obróbka zajmują kilka godzin. Trudno co rano przez okrągły rok wychodzić wysoko w góry, aby złapać pierwsze promienie wschodzącego słońca nieśmiało muskające górskie szczyty. Dużo prościej łapać skrawki zwykłego życia, niejako przy okazji.

A jak jest u Ciebie? Czy prowadzisz własny projekt 365, 52 lub dowolny inny? Pochwal się w komentarzu linkiem, niech Twoja praca idzie w świat!

Jeżeli nie zacząłeś własnego projektu od 1 stycznia, nie szkodzi. Przecież każdy inny dzień w roku jest wystarczająco doskonały, aby zacząć realizować jakieś fotograficzne postanowienie 🙂 Powodzenia!


Jeśli lubisz fotografować codzienność, z pewnością spodoba Ci się artykuł o fotografii lifestyle:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze

  1. Świetne zestawienie, to są też moi faworyci. Wciąż się zbieram i jakoś nie mogę podjąć wyzwania. Ostatnio w pewnej aukcji charytatywnej natknęłam się na taki link, ale nie mogę zlokalizować nigdzie strony ani FP czy IG autorki https://photos.app.goo.gl/spcUfaxzmaHuyMxf6. Podobno od dwóch lat prowadzi 365

    1. Niestety, ale P365 wymaga sporego samozaparcia. Bardzo interesujący link podrzuciłaś, dodaję do ulubionych 🙂