jak fotografować nastolatków i młodzież

Kiedy zaczynają się schody, czyli jak robić zdjęcia nastolatkom

Media społecznościowe pełne są zdjęć nastolatków. Przede wszystkim są to selfie wykonywane przez nich samych. Wystudiowane pozy, wyretuszowane twarze, próba pokazania siebie na wzór idealnych ludzi z okładek popularnych czasopism. Bo to też jest czas poszukiwań jak najlepszej wersji siebie. Lecz zdjęcia publikowane przez nastolatków nie pokazują całej prawdy o dorastaniu. Jak w takim razie fotografować nastolatków, by pokazać ich świat w sposób prawdziwy i zarazem niebanalny?

Co znajdziesz w artykule?

🟨 Zrozumiesz trudności i wyzwania związane z fotografowaniem nastolatków, którzy przechodzą przez okres dojrzewania. Poznasz moje doświadczenia jako fotografującej mamy, kiedy moje dziecko przechodziło z fazy chęci bycia fotografowanym do nastoletniej opozycji.

🟨 Zobaczysz fotograficzny projekt Rankina „Selfie Harm”.

🟨 Dowiesz się, dlaczego warto dokumentować ten trudny, ale istotny okres w życiu młodzieży, nawet jeśli czasem trudno uzyskać ich zgodę na zdjęcia.

🟨 Poznasz 13 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci tworzyć zdjęcia, pokazujące nastoletnie życie w różnych jego aspektach.

Do tej pory było prosto. Jako fotografująca mama niejednokrotnie biegałam za swoim dzieckiem, by uchwycić jego życie w interesującym kadrze. Czasem był foch, ale zwykle mogłam liczyć na udane ujęcia, gdyż co tu dużo mówić: dzieci lubią być fotografowane.

🟡 Fotografia lifestyle – piękna, estetyczna, naturalna. Czym jest lifestyle i jak powinny wyglądać zdjęcia lifestyle?

Aż tu nagle, nie wiadomo kiedy i dlaczego, ze słodkiego uroczego brzdąca wyrósł fukający na wszystko nastolatek. Który non-stop przesiaduje w swoim pokoju z wielkim napisem na drzwiach: „Nie wchodzić”. Wychyla się z tej swojej twierdzy co najwyżej do lodówki. Ma gotową odpowiedź na wszystkie uwagi. Na prośby także, a odpowiedź jest zawsze jedna: „Zaaaaraz”. I którego aparat fotograficzny denerwuje, bo uważa, że na każdym zdjęciu wychodzi fatalnie.

Jak to mawia moja koleżanka: jednego dnia całujesz malutkie, delikatne, pachnące stopki, a drugiego dnia nagle spod kołdry wyłaniają się ogromne kopyta. Z dnia na dzień, zupełnie bez uprzedzenia.

Również to znasz? Czy może masz to jeszcze przed sobą?

Skoro moje dzieci zaczęły wyrastać z dzieciństwa, musiałam znaleźć pomysł na ich fotografowanie w nowej sytuacji.

Zdjęcia młodzieży – dlaczego warto je robić?

Fotografowanie nastolatków nie jest łatwe. Bo i temat niełatwy. Dojrzewanie to bardzo trudny i bolesny okres dla wszystkich. Dla rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci. To czas wiecznych poszukiwań siebie, buzowania hormonów, nadwrażliwości na punkcie własnego wyglądu, pragnienia bycia idealnym w każdej sytuacji.

To również czas poszukiwań odpowiedzi na pytanie, kim się jest, kim chce być w przyszłości, czas zmiany życiowych priorytetów. Nastolatek z jednej strony czuje się dorosły, chce sam decydować o sobie, chce być inny niż jego rodzice. Coraz ważniejsi stają się przyjaciele i przynależność do grupy.

Nastolatek często odczuwa wahania nastrojów, od euforii po depresję. W chwilach skrajnych emocji, tak pożądanych na zdjęciach, stanowczo nie pozwala się fotografować. Stąd każde zdjęcie z tego okresu będzie w przyszłości na wagę złota.

Jeszcze parę lat temu słowem najczęściej używanym przez mojego syna było określenie „epicki”. Dziś takim słowem jest „cringe”.

Przez długi czas mogłam fotografować mojego nastolatka wyłącznie z uśmiechem przyklejonym do twarzy i podniesionym w górę kciukiem. Absolutnie nie miałam jego zgody na nic spontanicznego. Każda próba zrobienia choć jednego zdjęcia z zaskoczenia kończyła się awanturą. Nie tak chciałam dokumentować życie osoby wkraczającej w wiek dojrzewania.

🟡 Jak zostać zawodowym fotografem rodzinnym?

Na szczęście dziś od czasu do czasu dostępuję zaszczytu fotografowania syna nieupozowanego. Z zastrzeżeniem, że nie będę tych zdjęć nikomu i nigdzie pokazywać. Ale skrzętnie gromadzę to nastolatkowe życie z nadzieję, że może kiedyś…

Choć z drugiej strony, gdy z perspektywy czasu patrzę na te wszystkie zdjęcia z kciukiem, to tworzy się z nich całkiem udany zestaw formalnych chłopięcych portretów uchwyconych w miejscach i sytuacjach, które w tamtym momencie sprawiały mojemu dziecku dużą frajdę. W dość niezamierzony oraz specyficzny sposób jednak udokumentowałam pewien etap w życiu syna.

Zdjęcia nastolatków na Instagram

Drażliwość nastolatków na punkcie ich zewnętrznego wyglądu jest dużym problemem dla fotografa. Do tego nastolatki chcą wyglądać idealnie w ich własnym mniemaniu, choć nie ma to za wiele wspólnego z obiektywną oceną ich wyglądu.

Znasz może projekt Rankina „Selfie Harm”? To brytyjski fotograf, który w 2019 roku stworzył proste portrety nastolatków, a następnie poprosił swoich bohaterów o dokonanie retuszu własnych zdjęć. Tak, by ich zdaniem nadawały się do mediów społecznościowych. Efekty? Wyprasowana, sztuczna skóra, powiększone oczy, pomniejszone nosy, skorygowane owale twarzy. Narzędzia do korekty zdjęć użyte bardzo intensywnie. Atrakcyjne osoby zmieniają się w manekiny.

zdjęcia nastolatków jak robić
młodzież zdjęcia inpiracje
zdjęcia młodzieży fotografia dokumentalna
fot. Rankin, „Selfie Harm” / dpreview.com

🟡 10 inspirujących profili z fotografią dziecięcą na Instagramie

Wskazówki, jak fotografować nastolatków

Jeśli jesteś rodzicem nastolatka lub masz ten okres przed sobą, mogą przydać Ci się moje doświadczenia w tym, jak robić zdjęcia nastolatkom:

 1. Odpuszczaj, jeśli nie masz pozwolenia na zdjęcia. Nie rób nic na siłę. Przeczekaj, postaw na współpracę i dobrą atmosferę.
 2. Jeśli masz pozwolenie na zdjęcia, nie chwytaj od razu za aparat. Najpierw porozmawiaj, a przede wszystkim słuchaj. Zdjęcia rób niejako przy okazji rozmowy.
 3. Wybierz odpowiednie miejsce: takie, w którym nastolatek czuje się swobodnie i wygodnie. Unikaj miejsc, które są dla niego nieprzyjemne lub powodują napięcie.
 4. Nie sprzątaj w pokoju nastolatka przed zdjęciami. Ten cały bałagan przecież o wiele więcej opowiada o nim i jego życiu, niż nierealna sterylna czystość.
 5. Zwróć uwagę na detale. Upewnij się, że fryzura nastolatka nie odstaje, żadna część garderoby nie zawinęła się itp. Rób to jednak bardzo dyskretnie.
 6. Daj nastolatkowi przejąć inicjatywę. Jeśli ma pomysł na siebie, chce być sfotografowany w jakiejś pozie, po prostu to zrób. Bądź elastyczna/y i otwarta/y na sugestie, a jednocześnie zachowaj kontrolę nad sesją, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
 7. Pokazuj życie nastolatka w możliwie różnorodnych aspektach, razem ze wzlotami i upadkami. Opowiadaj o jego duszy, cielesności, buncie i poszukiwaniach.
 8. Nieobecność nastolatka na zdjęciach też wiele mówi o nim i jego życiu.
 9. Pamiętaj, że nastolatkowie często zmieniają zdanie. Nic na to nie poradzisz.
 10. Publikuj zdjęcia wyłącznie za wyraźną zgodą nastolatka. Pozwól mu również wybrać, które zdjęcia możesz pokazać publicznie, a które zachować dla siebie.
 11. Szanuj swojego bohatera. Nie pokazuj go w sposób, który może narazić go na śmieszność lub zawstydzenie. Dbaj o jego prywatność.
 12. Znajdź własny sposób opowiadania o życiu nastolatka i nie oglądaj się na to, co robią inni.
 13. Mimo wszystko pośpiesz się. Ten czas nie trwa wiecznie, choć w przypływie rozpaczy tak Ci się może teraz wydawać 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *