Program Mentorski Sputnik Photos
|

Program Mentorski Sputnik Photos: inspirująca podróż po fotografii dokumentalnej

Przez ostatni rok uczestniczyłam w Programie Mentorskim Sputnik Photos, który okazał się być prawdziwą inspiracją dla mojej artystycznej drogi. W ramach tego programu poznawaliśmy poszczególne etapy pracy nad projektem, od researchu po promocję gotowego projektu. Również pod okiem mentora pracowałam nad własnym długoterminowym projektem fotograficznym. Całe doświadczenie było nie tylko wyjątkowe. Miało także swój emocjonujący finał podczas ostatniego weekendu programu, gdy broniliśmy nasze projekty na Fotofestiwalu w Łodzi.

Przez ten rok uczestnictwa w Programie Mentorskim Sputnik Photos miałam nieocenioną szansę na rozwój własnego dokumentalnego projektu fotograficznego. Dzięki wsparciu mojego mentora, Michała Łuczaka, mogłam skoncentrować się na badaniu i eksploracji wybranej tematyki, zgłębiając jej różne aspekty. Mentor nie tylko dostarczał mi wskazówek technicznych, ale również pomagał w odkrywaniu własnego stylu artystycznego.

To był cudowny czas. Uczestnictwo w programie było nie tylko edukacyjne, ale także niezwykle inspirujące. Miałam możliwość spotkać i współpracować z innymi utalentowanymi fotografami. Obserwowałam rozwój ich projektów. Wymiana doświadczeń i pomysłów, niezliczone dyskusje o edycji zdjęć czy kontekście były niezwykle wartościowe. Czułam się częścią wspólnoty artystycznej, która wzajemnie się wspierała i inspirowała.

Program Mentorski Sputnik Photos: zajęcia w siedzibie w Warszawie i plener w Domu Pracy Twórczej ASP w Dłużewie

Czym jest Program Mentorski Sputnik Photos

Program Mentorski Sputnik Photos to roczny zaawansowany kurs skierowany do osób, które pragną rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie fotografii dokumentalnej. Program prowadzony jest od 2012 roku. Opiera się na unikalnym podejściu, które angażuje studentów w praktyczną pracę pod opieką doświadczonych fotografów z kolektywu Sputnik Photos. W ramach programu studenci mają możliwość rozwijać swoje umiejętności fotograficzne, pracując nad własnymi, autorskimi projektami pod czujnym okiem profesjonalistów: Janka Brykczyńskiego, Karoliny Gembary, Michała Łuczaka, Rafała Milacha, Adama Pańczuka i Agnieszki Rayss. Oprócz mentorów z Sputnik Photos, zajęcia są prowadzone również przez zaproszonych gości, którzy są pisarzami, dziennikarzami, projektantami i kuratorami. Ta różnorodność ekspertów pozwala studentom na poszerzenie swojej wiedzy nie tylko w dziedzinie fotografii, ale także w kontekście pracy nad projektami.

Program Mentorski Sputnik Photos daje możliwość rozwinięcia umiejętności technicznych w pracy nad projektem. Ale co najważniejsze, także pogłębienia wrażliwości artystycznej i zdolności do opowiadania historii za pomocą obrazów. Poprzez pracę nad własnymi projektami długoterminowymi, studenci mają okazję zgłębić wybrane tematy i eksperymentować z różnymi stylami, aby wyrazić swoje unikalne perspektywy i wizje artystyczne.

Obrona projektów na Fotofestiwalu w Łodzi

Punktem kulminacyjnym Programu Mentorskiego była obrona naszych projektów na prestiżowym Fotofestiwalu – Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. To był moment, na który wszyscy uczestnicy programu pracowali przez cały rok. Przygotowanie finalnych prezentacji lub makiet książek było ogromnym wyzwaniem, ale też niezwykle ekscytującym doświadczeniem. Mogliśmy podzielić się własną wizją oraz pokazać efekty swojej pracy nie tylko mentorom i pozostałym uczestnikom programu, ale również szerszej publiczności. Dzięki temu otrzymaliśmy cenne opinie i konstruktywną krytykę od wielu profesjonalistów z branży. Dla mnie osobiście było to niezwykle wartościowe, ponieważ pomogło mi spojrzeć na mój projekt z różnych perspektyw i przemyśleć sposób rozwijania go w przyszłości.

Program Mentorski Sputnik Photos: obrony prac końcowych na Fotofestiwalu w Łodzi

Podsumowując, Program Mentorski Sputnik Photos pomógł mi odkryć, kim naprawdę jestem jako artystka. Zwiększył świadomość, w jaki sposób chcę wyrażać swoje myśli i przemyślenia za pomocą fotografii. Bycie częścią tej niesamowitej społeczności artystycznej sprawiło, że czuję się niezwykle zmotywowana w dążeniu do osiągnięcia moich fotograficznych celów. Jestem pełna wdzięczności za tę inspirującą podróż artystyczną i czekam na to, co przyniesie przyszłość w mojej dalszej pracy twórczej.

Zdjęcie główne: fot. Maciej Jeziorek

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeden komentarz

  1. Świetnie, że Program Mentorski Sputnik Photos oferuje nie tylko wsparcie techniczne, ale także pomaga uczestnikom odkryć i rozwijać swój unikalny styl artystyczny. To doskonała okazja do rozwijania umiejętności i odkrywania własnego stylu w dziedzinie fotografii dokumentalnej.
    Dominik z fotokuszynski.com